Athripsodes cinereus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Athripsodes cinereus[1]
(Curtis, 1834)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

tchawkowce

Gromada

owady

Rząd

chruściki

Rodzina

Leptoceridae

Rodzaj

Athripsodes

Gatunek

Athripsodes cinereus

Synonimy
  • Leptocerus cinereus Curtis[2]
  • Leptocerus seminiger Stephens, 1836[2]
  • Mystacida rufina Rambur, 1842[2]
  • Phryganea annulata Gmelin, 1789[2]

Athripsodes cinereus – gatunek owada z rzędu chruścików i rodziny Leptoceridae. Larwy prowadzą wodny tryb życia.

Athripsodes cinereus jest gatunkiem euroazjatyckim, nie występuje w Islandii, larwy zasiedlają strefę potamalu, jeziora, wody słonawe. W Polsce występuje głównie na nizinach i wyżynach (Tomaszewski 1965). Limnebiont, związany z dnem piaszczystym i jeziorami niższej trofii.

Na Pojezierzu Pomorskim larwy złowione zostały w jeziorze Woświn, stosunkowo licznie w Jeziorze Żarnowieckim, niezbyt licznie w jeziorach lobeliowych, najliczniej na dnie piaszczystym i kamienistym, imagines nad jeziorami w okolicach Kartuz. Na Pojezierzu Mazurskim gatunek ten występował w większości badanych jezior, w niektórych masowo (np. w mezotroficznym jez. Narckim). Larwy najliczniej łowiono w ramienicach, rogatku i wywłóczniku, zbiorowisku Potamogeton filiformis i Potamogeton gramineus, trzcinowisku oraz na dnie piaszczystym. Wyraźnie unika zbiorników z torfowiskowymi brzegami. Stosunkowo często spotykano w litoralu piaszczystym jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w strefie elodeidów oraz trzcin. Gatunek obecny także w Jeziorze Kierskim na dnie kamienistym, często na dnie żwirowo-piaszczystym, mało licznie w oczeretach.

Bardzo pospolity dla jezior, stawów, zalewów morskich oraz dużych i małych rzek Fennoskandii. Obecność stwierdzona w jeziorach i rzekach Estonii. W jeziorach Łotwy występuje masowo i jest szeroko rozprzestrzeniony. Odznacza się bardzo dużą frekwencją w jeziorach mezotroficznych i słaboeutroficznych, dużą frekwencją w eutroficznych i niską w eutroficzno-dystroficznych. Gatunek określany jest jako jeziorno-rzeczny, preferujący niezarośnięte lub słabo zarośnięte fragmenty brzegu. W rzekach współwystępuje z Tinodes waeneri. Na Litwie poławiany nad jeziorami mezotroficznymi i eutroficznym. Występuje w jeziorach Niemiec, Danii, Irlandii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Athripsodes cinereus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Athripsodes cinereus (Curtis, 1834). [w:] GBIF Backbone Taxonomy [on-line]. GBIF Secretariat. [dostęp 2022-10-04]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]