Blattivorus inquirendus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Blattivorus inquirendus
(Silvestri, 1906)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

wachlarzykowate

Podrodzina

Ripidiinae

Plemię

Ripidiini

Rodzaj

Blattivorus

Gatunek

Blattivorus inquirendus

Synonimy
  • Rhyzostylops inquirendus Silvestri, 1906

Blattivorus inquirendus – gatunek chrząszczy z rodziny wachlarzykowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został opisany w 1906 przez Filippo Silvestri jako Rhyzostylops inquirendus i umieszczony w osobnym rodzaju Rhyzostylops Silvestri, 1906. Holotypem był larwa samicy odłowiona w miejscowości Bevagna w środkowych Włoszech. Odrębność rodzajowa tego gatunku była kwestionowana - Riek 1955 wskazywał na podobieństwo do rodzaju Ripidius, zaś Švácha 1994 proponował przynależność do Blattivorus. Przypuszczenie Šváchy potwierdził w 2009 roku Jan Batelka synonimizując rodzaje Rhyzostylops i Blattivorus, (zmieniając jednocześnie nazwę opisywanego gatunku z ''Rhyzostylops inquirendus Silvestri, 1906 na Blattivorus inquirendus (Silvestri, 1906)) na podstawie opisu samca odłowionego w 2000 roku w okolicach Venturina Terme w prowincji Livorno[1].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Znany jedynie ze środkowych Włoch[1].

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Samiec

Długość ciała ok. 4-4,5 mm. Głowa okrągła, nieco węższa niż podstawa przedplecza. Duże oczy składają się z dużych, wypukłych, izolowanych omatidów z dużymi szczecinkami w przestrzeniach między nimi. Zajmują one całą brzuszną stronę głowy i 2/3 jej środkowej części od strony grzbietowej, będąc jednocześnie dobrze rozdzielone u góry. Aparat gębowy silnie zredukowany, przyjmuje kształt igły po spodniej stronie głowy. Czułki skierowane do przodu, o dobrze rozdzielonych podstawach, złożone z 10 segmentów. trzonek o szerokości dwukrotnie większej od długości, nóżka mała i zaokrąglona niemal ukryta w trzonku; trzeci człon krótko rozszerzony ku przodowi przyciśnięty do członu czwartego, człony od czwartego do dziesiątego z długimi, płaskimi wyrostkami stykającymi się ze sobą, segmenty od czwartego do 10 zakrzywione u podstawy. Przedplecze o szerokości nieco większej niż jego długość, z przednia częścią uniesioną, o siodłowatym kształcie; w jego środkowej części głębokie cięcie w kształcie litery U. Tarcza śródplecza podzielona pośrodku na dwie gładkie części. Pokrywy skrócone sięgające do końca pierwszego segmentu odwłoka. Każda z pokryw o długości trzykrotnie większej od szerokości, gładka u podstawy o zaokrąglonej tylnej krawędzi. nogi długie i smukłe; uda najszersze w połowie długości, golenie wąskie, szersze na końcach. W stopach dwóch przednich par nóg po 5 tarsomerów, w tylnych cztery - w tych ostatnich pierwszy tarsomer niż trzy pozostałe razem. Pazurki proste. Odwłok długi i wąski, nieco krótszy od skrzydeł. Całe ciało, z wyjątkiem śródtułowia pokryte długimi, wyprostotwanymi, bladymi włoskami[1].

Ubarwienie ciała ciemnobrązowe, z jaśniejszymi mniej zesklerytyzowanymi częściami. Tylne skrzydła przydymione z brązowymi żyłkami[1].

Samica

Ciało kształtem przypomina larwę, pozbawione pokryw oraz skrzydeł, z niewielkimi oczami umieszczonymi przednio-bocznie na głowie oraz krótkimi czułkami[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Jan Batelka. Confirmation of the synonymy of Rhyzostylops with Blattivorus and the description of the male of Blattivorus inquirendus (Coleoptera: Ripiphoridae: Ripidiinae). „Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae”. 49, s. 247–251, 2009. ISSN 0374-1036. [dostęp 2021-01-12].