Blewązka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Blewązka
Zalew Kobyla Góra
Położenie
Państwo

 Polska

Lokalizacja

województwo wielkopolskie

Miejscowości nadbrzeżne

Kobyla Góra

Region

Wzgórza Ostrzeszowskie

Morfometria
Powierzchnia

18 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


900 m
520 m

Głębokość
• maksymalna


7 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Meresznica

Rzeki wypływające

Meresznica

Rodzaj jeziora

zbiornik zaporowy

Położenie na mapie gminy Kobyla Góra
Mapa konturowa gminy Kobyla Góra, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Blewązka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Blewązka”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Blewązka”
Położenie na mapie powiatu ostrzeszowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrzeszowskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Blewązka”
Ziemia51°22′57,0″N 17°49′22,0″E/51,382500 17,822778

Blewązka (popul.: Zalew Kobyla Góra[1]) – zbiornik zaporowy znajdujący się w zachodniej części wsi Kobyla Góra, na terenie Wzgórz Ostrzeszowskich (powiat ostrzeszowski, województwo wielkopolskie).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zalew ma powierzchnię 18 hektarów, długość około 900 metrów, największą szerokość 520 metrów, największą głębokość 7 metrów[1] i został wybudowany w latach 1972–1983 poprzez utworzenie zapory na Meresznicy[2].

Akwen w większości otoczony jest borem sosnowym i stanowi popularne miejsce wypoczynku dla mieszkańców okolicznych powiatów. Funkcjonują tu: plaża, gastronomia, wypożyczalnie łodzi, obiekty sportowe i hotelowe. Ma tutaj swą siedzibę ostrzeszowski klub jachtowy "Orion" i szkoła windsurfingu. Zalew jest systematycznie zarybiany (przede wszystkim karpiem[1]) i jest areną zawodów wędkarskich[2]. Akwenem opiekuje się koło PZW Ostrzeszów (Okręg PZW Kalisz)[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Dno jest piaszczyste i zasiedlone przez dużą populację małży. Roślinności zanurzonej jest niewiele. Kilka miejsc porasta trzcina. Z ryb występują tu: płoć, leszcz, karaś srebrzysty, jaź, wzdręga, amur, lin, okoń, szczupak, sandacz, boleń i sum[1].

Historia i pamiątki przeszłości[edytuj | edytuj kod]

Teren obecnego zalewu był miejscem zbiórek powstańców w 1848 oraz powstańców wielkopolskich. Powstańcy z 1848 zbierali się pod wodzą chłopa z Ligoty, Tomasza Sikorskiego, co upamiętnia obelisk przy zaporze. Na terenie leśnym przy zbiorniku znajduje się również cmentarz żydowski w Kobylej Górze z licznymi zachowanymi macewami[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Ryszard Cempel, Zalew Kobyla Góra, w: Wiadomości Wędkarskie, nr 5/2019, s. 77, ISSN 0137-8104
  2. a b c Powiat ostrzeszowski. Wzgórza Ostrzeszowskie. Południowa Wielkopolska, mapa turystyczna (treść turystyczna), Plan, Wrocław, 2007, ISBN 83-60180-14-8