Boston Gay Men’s Chorus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Boston Gay Men’s Chorus
ilustracja
Dyrygent

dr Reuben M. Reynolds III

Państwo

 Stany Zjednoczone

Miasto

Boston

Rok założenia

1981

Strona internetowa

Boston Gay Men’s Chorus (BGMC) – gejowski chór męski założony w 1981 w Bostonie w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z największych chórów tworzonym z definicji przez LGBT i największym na Wschodnim Wybrzeżu USA[1]. W Polsce chór stał się głośny po występie w 2005 roku oprotestowanym przez Ligę Polskich Rodzin.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Zespół liczy 175 śpiewaków i jest chórem amatorskim. Pracuje pod dyrekcją artystyczną Reubena M. Reynoldsa III, muzyka z doktoratem uzyskanym w Konserwatorium w Kansas City, który dyrygował wcześniej m.in. orkiestrą kameralną w Ostrawie, Zachodnioczeską Orkiestrą Symfoniczną oraz Cameratą Ermitażu w Petersburgu[2]. Choć większość składu zespołu to zdeklarowani geje, są wśród nich również heteroseksualiści. Jak twierdzi dyrektor chóru, łączy nas miłość do muzyki i śpiewania oraz niewstydzenie się tego, jacy jesteśmy[3].

Repertuar i koncerty[edytuj | edytuj kod]

W repertuarze chóru znajdują się zarówno utwory muzyki poważnej, jak i rozrywkowej, w tym również broadway'owskie evergreeny, takie jak Hello, Dolly, La Cage Aux Folles. Zespół występuje w znanych salach koncertowych Bostonu: Jordan Hall, Cutler Majestic Theatre, Symphony Hall. Przez dziennikarzy „Boston Business Journal” zaliczany jest do 25 najważniejszych podmiotów artystycznych miasta i regionu. Koncertuje również na wyjazdach i według szacunków co roku występuje na żywo przed 12 000 słuchaczy. Chętnie występuje na rzecz różnych organizacji gejowskich, wspierając m.in. walkę z AIDS. W czerwcu 2005 roku odbyła się pierwsza europejska trasa koncertowa Boston Gay Men’s Chorus po Europie. Tournée objęło Niemcy, Polskę i Czechy. W Berlinie podczas Christopher Street Day artyści wystąpili przed 700-tysięczną widownią. W stolicy Czech swoim koncertem w Sali im. Dvořaka w Rudolfinum lobbowali na rzecz przyjęcia ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich[2].

BGMC jest zrzeszony w Gay and Lesbian Association of Choruses (GALA).

Koncert w Polsce w 2005 roku[edytuj | edytuj kod]

W Polsce koncert odbył się 27 czerwca 2005 roku we Wrocławiu, w sali Filharmonii Wrocławskiej w 110-osobowym składzie przed 400-osobową widownią. Już sama jego zapowiedź wywołała nieprzychylne reakcje niektórych środowisk politycznych. W roku, w którym odbywał się koncert, we władzach województwa dolnośląskiego zasiadali politycy Ligi Polskich Rodzin. Ówczesny wicemarszałek Artur Paprota wystosował list protestacyjny, w którym pisał o swoim „smutku i zażenowaniu”[4] na wiadomość o koncercie:

Dyrekcja Filharmonii przyzwala na organizowanie imprezy, która w oczywisty sposób jest manifestacją wynaturzeń i amoralności, znamionujących w myśl nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II – cywilizację śmierci. Czy według Państwa w ten sposób ma wyglądać dbanie o kulturalne dziedzictwo oparte na wartościach chrześcijańskich, konstytutywnych dla naszego kręgu cywilizacyjnego? (...) Jednoznacznie przeciwstawiamy się przedsięwzięciom promującym dewiacje, patologie i zachowania będące wynikiem zaburzeń osobowościowych podważającym wartości, których w zdrowym społeczeństwie podważać nie wolno[4].

Występ spotkał się z homofobiczną pikietą młodzieżówek prawicowych – Młodzieży Wszechpolskiej i Narodowego Odrodzenia Polski w sile ośmiu osób[3]. Manifestację poprzedziła akcja ulotkowa przeprowadzona we Wrocławiu przez dzielnicę dolnośląską NOP[5]. W tym samym czasie kontrmanifestację poparcia dla BGMC zorganizowała młodzież anarchistyczna oraz Stowarzyszenie „Młode Centrum”[3]. Ekscesy zakończyły się jeszcze przed występem, mimo to nad jego spokojnym przebiegiem czuwała policja i wzmocnione siły porządkowe. Koncert rozpoczął się utworem Free to Love (oficjalny hymn chóru) oraz pieśnią Gaude Mater Polonia, co spotkało się z gorącym przyjęciem słuchaczy. W drugiej części koncertu zaprezentowano repertuar rozrywkowy, m.in. piosenki z amerykańskich musicali i utwory George’a Gershwina[6]. Oprócz chórzystów na scenie wystąpiła również kobieta tłumacząca teksty piosenek na język migowy[3]. Występ zakończył się owacją na stojąco. Dochód został przeznaczony na pomoc ofiarom AIDS[1].

Pamiątką po koncercie we Wrocławiu jest album Live in Poland wydany przez Boston Gay Men’s Chorus w 2005 roku. Obwolutę płyty ilustrują fotografie: śpiewających chórzystów, obstawy policyjnej i manifestantów z tęczowym gejowskim transparentem. Komentarz do płyty na oficjalnej stronie chóru brzmi:

„Live in Poland” prezentuje elektryzujący koncert, będący naszym kontrowersyjnym debiutem jako pierwszej gejowskiej organizacji występującej w Polsce. BGMC stawił czoła protestowi, śpiewał otoczony uzbrojoną ochroną i przeciągnął na swoją stronę publiczność złożoną z nowych przyjaciół. Jak napisała lokalna gazeta, „muzyka zatriumfowała nad nietolerancją”[7].

Fonografia i filmografia[edytuj | edytuj kod]

Chór dysponuje własnym wydawnictwem muzycznym i od 1999 roku tłoczy płyty pod własnym szyldem. Dotychczas w sprzedaży ukazały się następujące albumy[2]:

  1. 1994: Visions: Words for the Future, Afka, ASIN B00008EMS0
  2. 1996: Christmas Concert by the Boston Gay Men’s Chorus, Afka, ASIN B000003XUM
  3. 1999: A Splash of Pops, BMG, ASIN B00000J90Y
  4. 2001: Oz and Beyond: The Music of Harold Arlen, Freedom, Merriment & Joy, BGMC, ASIN B00004S2SS
  5. 2001: Eos, BGMC, ASIN B00005NNQE
  6. 2002: Gloria!, BGMC, ASIN B00006L871
  7. 2004: Razzle Dazzle: The Broadway Hits of Kander & Ebb, BGMC, ASIN B0006SSSS2
  8. 2004: Best of the BGMC – Live!, BGMC
  9. 2005: Live in Poland, BGMC
  10. 2006: Here to Stay: The Music of George Gershwin, BGMC, ASIN B000X3F5SG

W roku 2003 nakręcony został film dokumentalny pt. Singing Our Souls a Song traktujący o historii Boston Gay Men’s Chorus. Film uhonorowano Telly Award, przyznawaną krótkometrażowym produkcjom dokumentalnym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]