Cerkiew św. Jerzego w Kairze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Jerzego
cerkiew monasterska
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Egipt

Miejscowość

Kair

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Aleksandryjski

Metropolia

Aleksandrii

Wezwanie

św. Jerzego

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia

Położenie na mapie Egiptu
Mapa konturowa Egiptu, u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Jerzego”
30°00′21″N 31°13′52″E/30,005700 31,231100
Strona internetowa

Cerkiew św. Jerzegoprawosławna cerkiew w Kairze, w jurysdykcji prawosławnego Patriarchatu Aleksandryjskiego. Funkcjonuje przy niej jedna z rezydencji prawosławnego patriarchy Aleksandrii, zaś w jej podziemiach znajdują się nagrobki kolejnych patriarchów. Położona w koptyjskiej części Starego Kairu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza chrześcijańska świątynia została wzniesiona na miejscu obecnie istniejącej (XXI w.) cerkwi na miejscu baszty rzymskiego fortu (z tego wynika jej nietypowe rozplanowanie na planie centralnym), według różnych źródeł w 530[1] lub w 684[2]. Świątynia została niemal całkowicie zniszczona w pożarze na początku XX w., jednak została odbudowana, by służyć jako jedna ze świątyń (drugą była cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej[2]) nowo utworzonego klasztoru żeńskiego w jurysdykcji Patriarchatu Aleksandrii. Funkcjonował on do połowy XX wieku, gdy większość Greków, wiernych Patriarchatu, wyjechała z Egiptu[1].

Obecnie (XXI w.) w dawnym monasterze znajduje się jedna z rezydencji patriarchy Aleksandrii, cerkiew zaś jest czynna. W jej wnętrzu znajduje się ikona patronalna w srebrnej koszulce, uważana przez wiernych za cudotwórczą, popiersie patrona świątyni autorstwa Borisa Froedmana-Klüzla[1] oraz kajdany, które według Cerkwi nosił święty Jerzy, gdy był więziony[2]. W podziemiach cerkwi znajdują się kaplice oraz nagrobki prawosławnych patriarchów aleksandryjskich[1]. W 2009 na dzwonnicy świątyni zawieszono siedem dzwonów ufundowanych przez Wydział Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego. W tym samym roku świątynię odwiedził patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]