Prawosławny patriarchat aleksandryjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sobór Zwiastowania (Evangelismos) w Aleksandrii, główna świątynia Patriarchatu Aleksandryjskiego

Prawosławny patriarchat aleksandryjski – jeden z patriarchatów w Kościele prawosławnym, historycznie trzeci po Rzymie i Konstantynopolu. Przed ustanowieniem patriarchatu w Konstantynopolu zajmował drugie miejsce, po Rzymie, a przed Antiochią. Historia Kościoła w Aleksandrii sięga czasów apostoła i ewangelisty Marka, który ewangelizował w Egipcie, zakładając pierwsze w Afryce biskupstwo.

Zwierzchnik[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Patriarcha Aleksandrii.

Oficjalny tytuł patriarchy aleksandryjskiego brzmi: Wielce Błogosławiony Papież i Patriarcha Wielkiego Miasta Aleksandrii, Libii, Etiopii, całego Egiptu i całej Afryki, Ojciec Ojców, Pasterz Pasterzy, Trzynasty Apostoł i Sędzia Świata.

W starożytności chrześcijańskiej, Aleksandria była niezwykle silnym centrum monastycznym i teologicznym, a powstała tam Aleksandryjska Szkoła Teologiczna wywierała wielki wpływ na cały chrześcijański świat. Obecnym papieżem jest Teodor II, który jest zarazem 116 patriarchą Kościoła aleksandryjskiego.

Podział[edytuj | edytuj kod]

Jurysdykcja patriarchatu aleksandryjskiego obejmuje całą Afrykę. Należy do niego około 350 000 wiernych. Kościół prowadzi szeroko zakrojoną działalność misjonarską i charytatywną. W ramach patriarchatu działają następujące administratury:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Przypisy