Cerkiew Opieki Matki Bożej w Mińsku Mazowieckim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Opieki Matki Bożej
cerkiew parafialna
Państwo

 Polska

Miejscowość

Mińsk Mazowiecki

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

warszawska i nadwiślańska

Wezwanie

Opieki Matki Bożej

brak współrzędnych

Cerkiew Opieki Matki Bożejprawosławna cerkiew w Mińsku Mazowieckim, funkcjonująca w latach 1902–1915, rozebrana ostatecznie w 1936.

W Mińsku Mazowieckim od końca XIX w. funkcjonowała drewniana cerkiew wojskowa Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej. Budynek ten nie wystarczał, by w pełni zaspokoić potrzeby prawosławnych mieszkańców miasta. W związku z tym 1 czerwca 1902 położony został kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. 5 lutego 1904 biskup chełmski Eulogiusz wyświęcił przeznaczoną dla tysiąca wiernych cerkiew[1].

Cerkiew funkcjonowała do I wojny światowej, gdy została zajęta przez wkraczające wojska niemieckie. Z powodu spadku liczby wyznawców prawosławia w Mińsku Mazowieckim po odzyskaniu niepodległości przez Polskę działalność parafii nie została wznowiona. Budynek cerkwi przejęło Ministerstwo Spraw Wojskowych. W 1927 podjęto prace nad przebudową obiektu na cele administracyjne, jednak nie zostały one ukończone i w 1936 porzucony budynek rozebrano[1]. Ostatnim zachowanym elementem architektury cerkwi są fragmenty dawnego ogrodzenia świątyni, przeniesione na ulicę Kościuszki[1].

W 2016 w Mińsku Mazowieckim wznowiono odprawianie prawosławnych nabożeństw; odbywały się one w mariawickim kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (ulica Romualda Traugutta 17)[2]. 22 stycznia 2018 r. w mieście została utworzona prawosławna parafia pod wezwaniem św. Spirydona Cudotwórcy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c A. Bobryk, I. Kochan, Ślady przeszłości. Historia i teraźniejszość prawosławia na południowo-zachodnim Podlasiu w świadomości społecznej, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedlce 2010, ss.157–158
  2. Łukasz Łoś – Pierwsza Boska Liturgia w Mińsku Mazowieckim [dostęp: 22.02.2016.]
  3. Erygowanie parafii prawosławnej w Mińsku Mazowieckim. cerkiew-minskmaz.pl, 24 stycznia 2018. [dostęp 2018-01-26]. (pol.).