Chrysura austriaca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chrysura austriaca
(Fabricius, 1804)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Nadrodzina

złotolitki

Rodzina

złotolitkowate

Podrodzina

Chrysidinae

Plemię

Chrysidini

Rodzaj

Chrysura

Gatunek

Chrysura austriaca

Synonimy
  • Chrysis austriaca Fabricius, 1804
  • Holochrysis austriaca Fabricius, 1804

Chrysura austriacagatunek błonkówki z rodziny złotolitkowatych.

Gatunek ten opisany został w 1804 roku przez Johana Christiana Fabriciusa jako Chrysis austriaca[1].

Błonkówka o wydłużonym ciele długości od 8 do 12 mm[2]. Głowę ma niebieską lub zieloną, o silnie wydłużonych, dłuższych niż szerokość żuwaczek policzkach, zaopatrzonych w krótkie owłosienie i z brzegami bocznymi prawie równoległymi. Środkowa część nadustka nie jest silnie uwypuklona[3]. Ubarwienie tułowia jest niebieskie z zielonymi lub złocistymi łatami, a jego owłosienie jaśniejsze C. simplex[2]. Szew między leżącą poziomo zatarczką a pozatułowiem odgranicza poziomą część mezosomy od części opadającej[3]. Zaplecze w widoku grzbietowym jak i bocznym jest zaokrąglone[2]. Złocisty gaster cechuje się trzecim tergitem przed wierzchołkiem nieco rozszerzonym, o tylnej krawędzi prosto ściętej, pozbawionej zębów i falistych wcięć, a powierzchni mniej gęsto niż u C. simplex punktowanej i o wyraźnie wykształconym poprzecznym rzędzie punktów[3]. Drugi sternit gaster jest częściowo czarny, a część tylną ma czerwoną do fioletowoczerwonej[2].

Larwy są pasożytami pszczół z gatunków Osmia parietina, Osmia caementaria, Osmia adunca, Chelostoma florisomne i z rodzaju Megachile, a także u kopułki Odynerus crassicornis[4]. Imagines w Polsce latają od maja do września, głównie w czerwcu i lipcu[2].

Owad o rozprzestrzenieniu eurosyberyjskim[4]. W Europie znany z Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii, Luksemburga, Nimiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Albanii[1]. Ponadto występuje w Afryce Północnej, południowo-zachodniej części Azji[3], na Syberii[4] i w Japonii[2]. W 2002 umieszczony na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce jako gatunek najmniejszej troski[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Chrysura austriaca (Rossi, 1790). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-09-12].
  2. a b c d e f Review of the genera and species with keys to Polish species of cuckoo-wasps. W: Bogdan Wiśniowski: Cuckoo-wasps (Hymenoptera: Chrysididae) of Poland. Ojców National Park, 2015, s. 330-346.
  3. a b c d Jan Noskiewicz, Wojciech Puławski: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XXVI Błonkówki — Hymenoptera. Zeszyt 55—56. Złotolitki — Chrysididae, Cleptidae. Polski Związek Entomologiczny, PWN, 1956.
  4. a b c G.L. Agnoli, P. Rosa: Chrysura austriaca. [w:] Chrysis.net Database of the Italian Chrysididae [on-line]. 2018. [dostęp 2018-09-12].
  5. Józef Banaszak: Chrysididae. Złotolitki. W: Czerwona lista zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce. Zbigniew Głowaciński, Małgorzata Makomaska-Juchiewicz, Grażyna Połczyńska-Konior (red.). Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk (PAN), 2002, s. 54–56. ISBN 83-901236-8-1.