Cicindela ancocisconensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cicindela ancocisconensis
Harris, 1852
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

biegaczowate

Podrodzina

trzyszczowate

Plemię

Cicindelini

Podplemię

Cicindelina

Rodzaj

Cicindela

Podrodzaj

Cicindela s.str.

Gatunek

Cicindela (Cicindela) ancocisconensis

Synonimy
  • Cicindela catharina Harris [in Scudder], 1869
  • Cicindela ancocisconensis dowiana Casey, 1914
  • Cicindela ancocisconensis carolinae Casey, 1916
  • Cicindela ancocisconensis eriensis Casey, 1916

Cicindela ancocisconensisgatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny trzyszczowatych. Zamieszkuje wschodnią Nearktykę.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1852 roku przez Thaddeusa Williama Harrisa[1]. Lokalizację typową późniejsi autorzy ustalili jako Conway w hrabstwie Carroll w New Hampshire[2]. W 1869 roku Harris w publikacji Samuela Hubbarda Scuddera zaproponował zmianę epitetu gatunkowego na catharina[3], co okazało się zbędne[2]. W 1914 i 1916 roku Thomas Casey podzielił C. ancocisconensis na łącznie cztery podgatunki[4][5] – wszystkie zsynonimizowane zostały z formą nominatywną przez Walthera Horna w 1915 i 1926 roku[6][7].

W obrębie podrodzaju nominatywnego rodzaju Cicindela gatunek ten tworzy grupę decemnotata wraz z C. arida, C. decemnotata, C. denverensis, C. fulgida, C. latesignata, C. lengi, C. limbalis, C. nigrior, C. ohlone, C. parowana, C. pimeriana, C. plutonica, C. pugetana, C. purpurea, C. scutellaris, C. splendida, C. tenuicincta i C. tranquebarica[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 14 do 16 mm. Wierzch ciała ubarwiony ma spiżowobrązowo z trzema parami kremowobiałych paskowatych plam na pokrywach. Przednia z tych plam, barkowa, jest z tyłu skrócona i nie zawraca ku przodowi, wskutek czego nie tworzy pełnej litery „C” jak u podobnego C. repanda. Środkowa plama jest cienka, ma długą podstawę rozciągniętą wzdłuż zewnętrznej krawędzi, a pośrodku zakrzywia się ostro ku tyłowi, a potem ostro ku szwowi; czasem bywa na zakrzywieniu przerwana. Tylna leży wzdłuż wierzchołkowych krawędzi pokryw. Ogólnie plamy na pokrywach są bardziej zredukowane u populacji z północnej części zasięgu. Warga górna zaopatrzona jest w trzy zęby na krawędzi przedniej. Zarys pokryw jest wydłużony, o równoległych bokach. Spód ciała jest ciemnozielony do fioletowoniebieskiego, zawsze z silnym metalicznym połyskiem[8].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Kopulacja

Owad ten zasiedla piaszczyste łachy, zacienione plaże oraz żwirowe pobrzeża rzek na terenach zalesionych, głównie w rejonach podgórskich. Zwykle występuje nie dalej niż 60 m od brzegu wody, ale zdarza mu się zasiedlać wilgotne tereny piaszczyste w odległości do 2,5 km od wody. Postacie dorosłe aktywne są od kwietnia do czerwca i zwykle ponownie od środka lipca do września, aczkolwiek pojaw jesienny jest mniej liczebny, a w niektórych rejonach brak go zupełnie. Często współwystępują z C. repanda i C. duodecimguttata, ale zwykle wybierają gęściej porośnięte roślinnością tereny. Larwy żyją w norkach wykopanych w podłożach piaszczysto-gliniastych w wyżej położonych częściach terasy zalewowej, często daleko od brzegu wody[8].

Gatunek nearktyczny, rozmieszczony wzdłuż Appalachów i spływających z nich rzek. W Kanadzie zamieszkuje południowo-zachodni Nowy Brunszwik i południowo-zachodni Quebec. W Stanach Zjednoczonych znany jest z Maine, New Hampshire, Vermontu, Nowego Jorku, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, Ohio, Pensylwanii, Delaware, Marylandu, Wirginii Zachodniej, Wirginii, wschodniego Kentucky, wschodniej Karoliny Północnej, zachodniego Tennessee i północno-wschodniej Georgii. Dawniej występował także w Indianie, północnym Illinois i zachodnim Missouri[8][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. T.W. Harris. The Cicindela or tiger beetles. „The Family Visitor”. 2 (39), s. 305, 1852. 
  2. a b c d Y. Bousquet. Catalogue of Geadephaga (Coleoptera: Adephaga) of America, north of Mexico. „ZooKeys”. 245, s. 1-1722, 2012. DOI: 10.3897/zookeys.245.3416. 
  3. S.H. Scudder. Entomological correspondence of Thaddeus William Harris, M.D.. „Occasional Papers of the Boston Society of Natural History”. 1, 1869. American Entomological Society. 
  4. Thomas L. Casey: Memoirs on the Coleoptera. V. Lancaster (PA): The New Era Printing Company, 1914.
  5. Thomas L. Casey: Memoirs on the Coleoptera. VII. Lancaster (PA): The New Era Printing Company, 1916.
  6. Walther Horn: Coleoptera Adephaga. Fam. Carabidae: subfam. Cicindelinae. Genera Insectorum. Fasc. 82C. Bruxelles: Wytsman, 1915.
  7. Walther Horn: Carabidae: Cicindelinae. W: W. Junk, S. Schenkling: Carabidae: CicindelinaeColeopterorum catalogus. Pars 86. Berlin: W. Junk, 1926.
  8. a b c David L. Pearson, C. Barry Knisley, Daniel Paul Duran, Charles J. Kazilek: A Field Guide to the Tiger Beetles of the United States and Canada. Identification, Natural History and Distribution of the Cicindelidae. Oxford University Press, 2015, s. 71-72.