Czubajnik ponury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czubajnik ponury
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

pieczarkowate

Rodzaj

czubajnik

Gatunek

czubajnik ponury

Nazwa systematyczna
Chlorophyllum olivieri (Barla) Vellinga 2002
Mycotaxon 83: 416 (2002)
Kapelusz
Łuseczkowata powierzchnia kapelusza
Blaszki i trzon
Blaszki i trzon

Czubajnik ponury (Chlorophyllum olivieri (Barla) Vellinga) – gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Chlorophyllum, Agaricaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1886 r. Jean-Baptiste Barla nadając mu nazwę Lepiota olivieri. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadała mu w 2002 r. Else Vellinga, przenosząc go do rodzaju Chlorophyllum[1].

Synonimy naukowe według Index Fungorum[2].

  • Lepiota olivieri Barla 1886
  • Macrolepiota rhacodes var. olivieri (Barla) Barla 1889
  • Mastocephalus olivieri (Barla) Kuntze 1891
  • Macrolepiota olivieri (Barla) Wasser 1980
  • Macrolepiota rhacodes f. olivieri (Barla) de Kok 1998

Polską nazwę czubajnik ponury w 2015 r. zaproponowała grupa mykologów w publikacji Karasińskiego i in.[3], a jej używanie Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zarekomendowała w 2021 r.[4]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 46–130 mm, u młodych owocników kulisty, u starszych parasolowaty koloru szarego, pokryty drobnymi łuseczkami o barwie podobnej do skórki kapelusza. Na środku duża łata o kolorze od brązowego do czerwonobrązowego[5][6].

Blaszki

Białe, wolne, dość gęste, oddalone o 1–7 mm od trzonu. Po uszkodzeniu czerwienieją. Z wiekiem stają się beżowe[5][6].

Trzon

Wysokość 80–190 mm wysokości, 7–13 mm grubości, gładki, barwy białawej do jasnobeżowej, zakończony bulwą. Pierścień ruchomy, podwójny[5][6].

Miąższ

Białawy, po uszkodzeniu zmienia kolor na czerwonożółty albo pomarańczowy, z wiekiem na czerwono. Zapach ziemisty lub grzybowy, smak nieprzyjemny[5][6].

Wysyp zarodników

Biały. Zarodniki gładkie, elipsoidalne, o rozmiarach 8–11 × 5,5–7 μm[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Szeroko rozprzestrzeniony w Europie i dość częsty[5]. W Polsce również występuje[7]. Bardzo często bywa mylony z czubajnikiem czerwieniejącym (Chlorophyllum rhacodes), co utrudnia potwierdzanie stanowisk[6]. W wykazie wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski z 2003 r. gatunek ten nie został ujęty[8]. Prawdopodobnie wówczas jego przedstawicieli powszechnie brano za czubajnika czerwieniejącego[3].

Występuje w lasach liściastych i mieszanych[5].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Saprotrof. Grzyb jadalny[6].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

  • Czubajnik czerwieniejący (Chlorophyllum rhacodes) – występuje raczej w parkach, jego kapelusz jest jaśniejszy, a łuski na nim nie są tak wyraźnie dachówkowate. Kolor jej przebarwień jest bardziej czerwonopomarańczowy, podczas gdy przebarwienia Ch. olivieri są bardziej żółtopomarańczowe.
  • Czubajka kania (Macrolepiota procera) – jest dużo większa, jej trzon pokryty jest prążkowanym, ciemniejszym wzorem, a łuski na kapeluszu są ciemniejsze, nie pokrywają całej powierzchni i nie są tak odstające. Czubajka kania cechuje się również specyficznym, przyjemnym zapachem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum – Names Record [online], www.indexfungorum.org [dostęp 2019-10-03].
  2. Species Fungorum – GSD Species [online], www.speciesfungorum.org [dostęp 2019-10-03].
  3. a b Dariusz Karasiński i inni, Grzyby wielkoowocnikowe Kampinoskiego Parku Narodowego, Izabelin: Kampinoski Park Narodowy, 2015, s. 75, ISBN 978-83-61144-95-3.
  4. Polskie Towarzystwo Mykologiczne [online] [dostęp 2021-06-24] (pol.).
  5. a b c d e f g Machiel Noordeloos, Else Vellinga, Thomas Kuyper, Flora Agaricina Neerlandica, Volume 5, 2001.
  6. a b c d e f Gernot Friebes, Über die komplizierte Gruppe der Safran- und Riesenschirmlinge: Die Gattungen Chlorophyllum und Macrolepiota, 2013.
  7. Chlorophyllum olivieri [online], grzyby.pl [dostęp 2019-10-03].
  8. Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.