Diaphorocera obscuritarsis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diaphorocera obscuritarsis
Farmaire, 1885
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

oleicowate

Podrodzina

Meleoinae

Plemię

Cerocomini

Rodzaj

Diaphorocera

Gatunek

Diaphorocera obscuritarsis

Synonimy

Diaphorocera obscuritarsis var. ruficornis Pic, 1923

Diaphorocera obscuritarsis – gatunek chrząszcza z rodziny oleicowatych i plemienia Cerocomini.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek opisany został w 1885 roku przez Léona Fairmaire. Wraz z D. carinicollis i D. johnsoni tworzy grupę gatunkową obscuritarsis-group, której przedstawiciele wyróżniają się ostatnim członem czułków samców prawie kwadratowym i przednimi goleniami nie zmodyfikowanymi[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Samiec osiąga od 9 do 15 mm długości ciała. Ubarwienie samca metalicznie fioletowo-niebieskie, rzadziej zielonkawe, z wyjątkiem ciemnych krętarzy i stóp oraz pomarańczowych czułków, nadustka, labrum, głaszczków szczękowych, policzków, ud i goleni. Czoło między panewkami czułkowymi czarne, przednio-boczna część głowy, z przodu od oczu, ciemna. Zwykle obecna czerwona plamka czołowa. Ubarwienie samicy zbliżone, lecz głaszczki szczękowe i labrum ciemne, a uda i golenie żółto-pomarańczowe. Skronie u samca nieco zakrzywione, tak szerokie jak oczy, a u samicy nieco powiększone. III człon głaszczków szczękowych samców krótszy niż II, a IV krótki i prawie wielokątny, 1,5 raza długi jak szeroki. Przednia strona III członu czułków samców z kilkoma szczecinkami krótszymi niż na członie II. IV człon czułków z palcowatym wyrostkiem. Przedni brzeg członu VII z grzbietowym, smukłym i spiczastym wyrostkiem. Na członach od V do VII kolcowate szczecinki na przednich wierzchołkach. Dwie czarne, błyszczące linie na członie XI i jedna na X u samców. XI człon u obu płci prawie kwadratowy. W przedniej części przedplecza dwa skośne dołki. Paramery w widoku brzusznym krótkie, tęgie, gwałtownie kanciaste z przodu. Płaty edeagusa stosunkowo długie[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten występuje w Mauretanii, Maroku, Algierii, Tunezji, Egipcie, Izraelu i Jordanii[2][1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Federica Turco, Marco A. Bologna. Revision of the genus Diaphorocera Heyden, 1863 (Coleoptera, Meloidae, Cerocomini). „Contributions to Zoology”. 76 (2), s. 63-85, 2007. 
  2. Joel Hallan: Synopsis of described Coleoptera of the world: Meloidae. [dostęp 2014-01-31].