Dissorophidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dissorophidae
Boulenger, 1902
Platyhystrix rugosus
Platyhystrix rugosus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Podgromada Labiryntodonty
Rząd Temnospondyli
Podrząd Euskelia
Nadrodzina Dissorophoidea
Rodzina Dissorophidae
Portal Portal Zoologia

Dissorophidae – rodzina wymarłych płazów z rzędu Temnospondyli. Żyły one w późnym pensylwanie i wczesnym permie na lądach dziś znanych jako Europa i Ameryka Północna. Mimo że zalicza się je do płazów, dobrze przystosowały się do środowiska lądowego, wykształcając dobrze rozwinięte kończyny, solidne kręgi, a także rząd płyt na grzbiecie chroniący zwierzę i wzmacniający kręgosłup.

Dobrze znany rodzaj stanowi Cacops, przysadziste solidnie zbudowane zwierzę z wczesnego permu (artinsk) z Teksasu. Miał on względnie dużą głowę i wspomniany już rząd płyt na grzbiecie. Bardzo podobny, ale nieco większy i bardziej wyspecjalizowany był Platyhystrix, którego skamieniałości znaleziono w Utah, Kolorado i Nowym Meksyku. Nosił on na grzbiecie żagiel z płyt.

Nie wszystkie zwierzęta z tej grupy były przysadzistymi dużogłowymi stworzeniami. Fayella z późnego artinska z Oklahomy posiadała lekką budowę i długie łapy. To raczej prędkość, a nie ochronne płyty chroniły ją przed drapieżnikami.

Wiele spokrewnionych form wydaje się być bardziej wodnymi, pochodzą z późnego permu (dzisiejsza Rosja), a nawet wczesnego triasu z Gondwany.

Zasugerowano, że stworzenia te mogły być blisko spokrewnione z przodkami dzisiejszych żab, za formy pośrednie uchodzą takie zwierzęta, jak Doleserpeton.

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anderson, J. M. & Cruikshank A. R. I. (1978), The Biostratigraphy of the Permian and Triassic, Part 5, a review of the classification and distribution of Permo-Triassic Tetrapods. Paleontol. Afr. 21: 15-44
  • Benton, M. J. (1993) The Fossil Record 2. Chapman & Hall, London, 845 pp
  • Carroll, R. L. (1988), Vertebrate Paleontology and Evolution, WH Freeman & Co
  • Reisz, Robert, Biology 356 - Major Features of Vertebrate Evolution - The Origin of Tetrapods and Temnospondyls