Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Holy Father John Paul II Family Home
Oddział </gallery>
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Państwo  Polska
Miejscowość Wadowice
Adres 34-100 Wadowice
ul. Kościelna 7
Data założenia 18 maja 1984
Dyrektor Dariusz Raś
Położenie na mapie Wadowic
Mapa lokalizacyjna Wadowic
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Ziemia 49°52′59,77″N 19°29′37,61″E/49,883269 19,493781
Strona internetowa muzeum

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicachmuzeum w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2) w Wadowicach obok Bazyliki Ofiarowania NMP, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.

Muzeum zwiedzane jest przez około 800 tys. turystów rocznie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia kamienicy[edytuj | edytuj kod]

W XIX wieku kamienicę, będąca obecnie siedzibą muzeum, posiadał wiceburmistrz Wadowic, farmaceuta Seweryn Kurowski, uczestnik powstania styczniowego. W 1905 nabył ją cukiernik Józef Lisko, który w 1911 odsprzedał ją kupcowi Chaimowi Bałamuthowi, prezesowi gminy żydowskiej i radnemu miejskiemu. Właściciel posiadał na parterze od strony rynku sklep z artykułami technicznymi i elektrycznymi, od strony podwórza wynajmował pomieszczenia zakładowi introligatorskiemu Adolfa Zadory, natomiast piętro przeznaczył na lokale czynszowe.

Dom Rodzinny Karola Wojtyły

Jan Paweł II[edytuj | edytuj kod]

Małżeństwo Karol i Emilia Wojtyłowie z synem Edmundem wynajęli mieszkanie w gmachu obecnego muzeum w 1919 i mieszkali tam do 1938. 18 maja 1920 w sypialni przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. W tym domu zmarła też 13 kwietnia 1929 Emilia Wojtyła, matka papieża, a w 1932 jego starszy brat Edmund.

Karol Wojtyła (junior) mieszkał tam przez cały okres nauki, aż do uzyskania matury w tutejszym Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity.

Utworzenie muzeum[edytuj | edytuj kod]

Muzeum otwarto 18 maja 1984, w 64. rocznicę urodzin Jana Pawła II, dzięki staraniom proboszcza parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach Edwarda Zachera, ówczesnego arcybiskupa metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego i urzędu miasta Wadowice.

Obsługę muzeum sprawują siostry Nazaretanki, na pamiątkę faktu, że prowadziły one przedszkole, do którego uczęszczał Karol Wojtyła. Pierwszym kustoszem muzeum została siostra z tego zakonu, Magdalena Strzelecka. Aranżacja wystawy jest autorstwa profesora Marka Rostworowskiego.

Gmach muzeum do 2006 należał prawnie do spadkobierców Yechiela Bałamutha. Na własność archidiecezji krakowskiej przekazał ten budynek dopiero Ryszard Krauze, który w 2006 nabył go od rodziny Bałamutha.[2]

W październiku 2009 roku zawarto porozumienie pomiędzy Kurią a władzami państwowymi o utworzeniu nowej placówki kultury Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Do tej pory istniejące muzeum nie miało statusu muzeum w rozumieniu przepisów o placówkach kultury, a było jedynie instytucją prywatną utrzymywaną z fundacji kościoła.[3]

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

W skład muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni i salonu oraz kuchni. Celem pomieszczenia wszystkich eksponatów w skład muzeum włączono także przyległe do mieszkania Wojtyłów pomieszczenia pierwszego piętra.

Z wyposażenia z czasów zamieszkania przez rodzinę Wojtyłów pochodzi oryginalny kaflowy piec kuchenny, a także parę naczyń, półka, stolik i kosz na bieliznę. Również portrety rodzinne powróciły na swoje pierwotne miejsce. Na ekspozycję składają się zarówno eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów), jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, w tym m.in. różne dokumenty podpisane przez Wojtyłę, cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, ale także czapka i modlitewnik.

Wiele zdjęć z pontyfikatu papieża jest autorstwa Adama Bujaka.

Sportowo - turystyczne zainteresowania Karola Wojtyły przypominają jego narty, wiosło i plecak, a pasję literacką kilka rękopisów (m.in. sztuki Brat naszego Boga).

Plac wewnętrzny Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Plac wewnętrzny Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Rozbudowa muzeum[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku przygotowano projekt przebudowy Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Projekt zakłada czterokrotne powiększenie ekspozycji do około 1000 m kw. na czterech kondygnacjach: piwnica, parter, pierwsze piętro i poddasze.

Mieszkanie Wojtyłów i sklep Balamutha, mieszczące się w kamienicy, mają odzyskać swój wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, rozkład sal w muzeum zostanie uporządkowany tematycznie i chronologicznie, zainstalowane będą nowoczesne prezentacje multimedialne.

Rozbudowa muzeum, która kosztowała ok. 21 mln zł, była wspólnie finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie, Kurię Metropolitarną w Krakowie i Gminę Wadowice.[2] Jednym z projektantów muzeum jest Jarosław Kłaput.

Prace remontowe prowadzone były w okresie 2010-2014. Z powodu zamknięcia muzeum na czas rozbudowy zorganizowana będzie specjalna wystawa o życiu i działalności Ojca Św. Jana Pawła II w kaplicy domu parafialnego przy Parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach.[3]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Kiedy ruszy remont Domu Papieża?. wck.wadowice.pl, 3 Lutego 2010. [dostęp 03/02/2010].
  2. 2,0 2,1 Bartłomiej Kuraś, Małgorzata Skowrońska: Dom papieża w ręce rządu, marszałka i kurii. gazeta.pl, 2009-09-02. [dostęp 02/02/2010].
  3. 3,0 3,1 (mp): W kaplicy zrobią muzeum tymczasowe. wadowice24.pl, 25. Styczeń 2010. [dostęp 03/02/2010].

Źródła[edytuj | edytuj kod]