Duero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Duero (Douro)
Położenie rzeki Duero na Półwyspie Iberyjskim
Położenie rzeki Duero na Półwyspie Iberyjskim
Kontynent Europa
Lokalizacja  Hiszpania
 Portugalia
Rzeka
Długość 895[1] km
Powierzchnia zlewni 97 000 km²
Źródło
Miejsce Góry Iberyjskie
Ujście
Recypient Ocean Atlantycki
Miejsce w Porto
Położenie na mapie Europy
Mapa lokalizacyjna Europy
źródło
źródło
Ziemia 41°08′43″N 8°39′24″W/41,145278 -8,656667

Duero (hiszp. Duero, wym. [ˈdweɾo]; port. Douro, wym. [ˈdoɾu]; łac. Durius) – rzeka w Hiszpanii i Portugalii. Najbardziej zasobna w wodę na Półwyspie Iberyjskim. Obszar źródłowy w Górach Iberyjskich na wysokości 2080 m n.p.m. w masywie Sierra de Urbión, na północny zachód od miasta Soria w Hiszpanii.

Początkowo płynie w kierunku południowym, poniżej miasta Almazán po czym przyjmuje kierunek zachodni, następnie płynie w obniżeniu pomiędzy Górami Iberyjskimi (Sistema Ibérico) i Kordylierą Centralną (Sistema Central). Przepływa przez wyżynę Starej Kastylii po czym na zachodnim krańcu Mesety Iberyjskiej tworzy kanion o długości ok. 100 km i głębokości do 400 m. Uchodzi do Oceanu Atlantyckiego na terenie Portugalii, tworząc estuarium. Duże wahania stanu wód (średni przepływ ok. 570 m³/s; maksymalny – do 20 000 m³/s, minimalny – 20-30 m³/s, w lecie). Wykorzystywana do nawadniania i w hydroenergetyce. W dolnym biegu rzeki liczne winnice, w tym znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO region winiarski Alto Douro[2].

  • Główne dopływy:

prawe: Pisuerga, Esla, Sabor, Tua, Tâmega, Valderaduey
lewe: Adaja, Águeda, Tormes, Huebra

  • Największe ośrodki miejskie położone nad rzeką:

Hiszpania: Soria, Zamora
Portugalia: Porto

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1 Entorno fisico.
  2. UNESCO/CLT/WHC and Advisory Body Evaluation: Alto Douro Wine Region (ang. • fr. • ros. • hiszp. • jap.). World Heritage List. [dostęp 2014-10-09].