Elvis Costello

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elvis Costello
Elvis Costello and The Imposters @ Fremantle Park (17 4 2011) (5648205875).jpg
Elvis Costello podczas koncertu w 2011 roku.
Imię i nazwisko Declan Patrick MacManus
Data urodzenia 25 sierpnia 1954
Pochodzenie Wielka Brytania Londyn
Instrument gitara
Gatunek rock
pop
punk rock
new wave
Aktywność od 1977
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Elvis Costello, właściwie Declan Patrick MacManus (ur. 25 sierpnia 1954 w Londynie[1]) – brytyjski muzyk rockowy, piosenkarz, kompozytor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Elvisa Costello był muzykiem jazzowym, grającym w big bandzie Joe Lossa. Declan Patrick jako dziecko wychowywał się w otoczeniu muzyki i odebrał staranne wykształcenie muzyczne. W domu obok jazzu słuchano amerykańskiej muzyki pop spod znaku Motown oraz rock and rolla.

Choć uzyskał wykształcenie techniczne jako informatyk i nawet rozpoczął pracę jako programista, ciągnęło go do muzyki. Wieczorami po pracy grywał w miejscowych pubach mieszankę rock and rolla, rhythm and bluesa i muzyki country.

Legenda głosi, że w 1976 przez nikogo nie zapowiedziany i nieproszony Costello, z gitarą w ręku wtargnął do biura menedżera wytworni Stiff Records. Wyszedł z niego z gotowym kontraktem płytowym. Kilka miesięcy później był już popularnym artystą.

Początek kariery Elvisa Costello zbiegł się z popularnością punk rocka. Pierwszym jego przebojem była piosenka Less Than Zero (Mniej niż zero). Ten punkowy hymn dorównywał w swym nihilizmie produkcjom Sex Pistols i werwie Ramones. Wkrótce potem Costello związał się z grupa The Attractions.

Punk rock był tylko początkiem. Wkrótce Costello rozpoczął łamanie wszelkich barier pomiędzy punkiem, hard rockiem, popem i rhythm and bluesem, inicjując ruch nowej fali w muzyce rockowej.

Elvis Costello pozostał aktywny przez całe lata dziewięćdziesiąte XX wieku i początek XXI, komponując i nagrywając ze swoją grupą oraz jako solowy artysta.

Do największych przebojów Costello należą: She, Less Than Zero, (I Don't Want to Go To) Chelsea, Pump It Up, This Year's Girl, Lipstick Vogue, Radio Radio, Oliver's Army, (What's So Funny 'Bout) Peace, Love, and Understanding, I Can't Stand Up for Falling Down, Man Out of Time, Town Cryer, Shabby Doll, The Long Honeymoon, Almost Blue, Everyday I Write the Book, I Wanna Be Loved, Peace in Our Time i wiele innych.

W 2003 Elvis Costello i grupa The Attractions zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame[2].

Muzyk jest wegetarianinem. W grudniu 2003 poślubił kanadyjską wokalistkę i pianistkę jazzową – Dianę Krall. W czerwcu 2008 Costello zagrał w Polsce koncert na poznańskiej Malcie, natomiast odwołał zaplanowane na 30 czerwca i 1 lipca 2010 koncerty w Izraelu z powodu nasilajacej się izraelskiej okupacji w Palestynie.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Costello w 1978
Elvis Costello, 1979

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Elvis Costello
  2. Rock 'n' Roll Hall of Fame Inductees 1986 - 2010 (ang.). digitaldreamdoor.nutsie.com. [dostęp 2010-05-01].