Ferdynand II Koburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferdynand II Król Portugalii.

Ferdynand II Koburg, Fernando Augusto Francisco António de Saxe-Coburgo-Gotha (ur. 29 października 1816 - zm. 15 grudnia 1885) został królem Portugalii w 16 września 1837 w wyniku małżeństwa z królową Marią II w 1836.

Był synem Ferdynanda, księcia Saksonii-Coburg-Gotha i Marii Antonii z Kohary. Jego bratanek Ferdynand został w 1887 roku księciem, a w 1908 carem Bułgarii. Przeszedł do historii Portugalii jako Król-Artysta.

Zgodnie z prawem portugalskim, Ferdynand został oficjalnie Królem Portugalii dopiero po narodzeniu pierwszego księcia, którym był przyszły król Piotr V. Zgodnie z tym prawem pierwszy mąż Marii II - August de Beauharnais nigdy nie został uznany za króla. Z Marią Ferdynand miał 11 dzieci:

Pomimo, iż to Maria była oficjalną głową państwa, Ferdynand był zawsze obecnym i aktywnym politykiem oraz głównym doradcą monarchini. Samodzielnie, jako regent sprawował rządy czterokrotnie, dwukrotnie w czasie ciąży królowej, po jej śmierci - przez pierwsze 2 lata rządów ich starszego syna - Piotra V, oraz w czasie kiedy ich drugi syn - Ludwik I i jego żona Maria Pia Sabaudzka wyjechali na krótko w 1867, aby uczestniczyć w Wystawie Światowej w Paryżu.

W 1869, Ferdynand II ożenił się powtórnie, tym razem z Elizą Hendle, hrabiną Edla, śpiewaczką operową, dla której specjalnie wybudował w Sintrze pałac znany jako Palácio Nacional da Pena. Miał z nią jedną córkę o imieniu Alicja.

Spoczywa u boku swojej pierwszej małżonki w Panteonie rodu Bragança w Lizbonie.