Georg Friedrich Grotefend

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Georg Friedrich Grotefend

Georg Friedrich Grotefend - (ur. 9 czerwca 1775 w Hannoversch Münden, zm. 15 grudnia 1853 w Hanowerze), niemiecki epigrafik i lingwista.

Od 1795 studiował na Uniwersytecie w Getyndze. Od 1797 pracował jako nauczyciel łaciny i greki w tamtejszym gimnazjum. W wieku 27 lat założył się z przyjaciółmi, że uda mu się odczytać pismo klinowe zapisane na inskrypcjach znalezionych w Persepolis. Do 1802 roku udało mu się określić brzmienie 13 znaków, z czego 9 jest obecnie uznawane za odczytane poprawnie.

Grotefend nie znał żadnego z języków orientalnych, znaki odczytywał posługując się logiką. Na początku prac odgadł, że powtarzające się często słowa oznaczają "król" i "król królów". Następnie posługując się greckimi pismami opisującymi dynastie wschodnie z okresu, z którego pochodziły inskrypcje, odgadł, że zapisy dotyczą dwóch królów perskich - Dariusza I i jego syna Kserksesa, oraz ojca Dariusza Hystaspesa. To pozwoliło mu odcyfrować kolejne znaki i zakończyć swoje prace sukcesem. Swoje teorie zawarł w książce Beiträge zur Erläuterung der persepolitanischen Keilschrift (Przyczynki do objaśnienia pisma klinowego z Persepolis).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]