Gott mit uns

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gott mit uns (pol. „Bóg jest z nami” czy „Bóg z nami”) – dewiza prastarego Orderu Łabędzia, przejęta w roku 1701 jako dewiza państwowa Królestwa Prus, używana do 1945 w armii niemieckiej i aż do lat 70. XX wieku na sprzączkach pasów sił policyjnych RFN.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zaczerpnięta ze Starego Testamentu dewiza pojawiła się w historii Niemiec po raz pierwszy w roku 1440 jako dewiza brandenburskiego Orderu Łabędzia z okazji nadania mu statutów. Przy swej proklamacji na „króla w Prusiech” Fryderyk I Pruski wybrał ją jako dewizę nowego królestwa. Używana była na sztandarach wojskowych i w detalach umundurowania armii pruskiej i później niemieckiej, zarówno sił zbrojnych Cesarstwa Niemieckiego, Reichswehry w Republice Weimarskiej jak i Wehrmachtu w III Rzeszy. Widniała także na niektórych pruskich orderach.

Ze względów ideologicznych nie była używana w siłach zbrojnych NRD, „Nationale Volksarmee” skądinąd niestroniących od niektórych pruskich tradycji. W dawnych Niemczech Zachodnich, po roku 1945, Bundeswehra porzuciła tę dewizę, ale policja w RFN używała jej aż do lat 70. XX wieku.

Odniesienia obecne[edytuj | edytuj kod]

Obecnie środowiska antyklerykalne powołują się na dewizę celem zarzucenia Kościołowi Katolickiemu współpracę z nazistowskim przywódcami oraz ideologiczną bliskość polityki Kościoła i Trzeciej Rzeszy. W rzeczywistości Kościół Katolicki był największym przedstawicielem wewnętrznej opozycji antyhitlerowskiej w Niemczech oraz obiektem licznych prześladowań ze strony nazistowskich władz. W ramach walki z kościelną opozycją propaganda goebbelsowska najczęściej stosowała oskarżanie księży o pedofilię[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne i inne źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy