Grażyna Strachota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grażyna Strachota
Grażyna Strachota
Data i miejsce urodzenia 8 września 1960
Warszawa
Zawód Aktorka
Współmałżonek Dariusz Szpakowski

Grażyna Strachota (ur. 8 września 1960 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, musicalowa i filmowa oraz wokalistka. Ostatnio wcielała się w rolę Heleny Dobrzańskiej - żony Krzysztofa, matki Marka i byłej ambasador domu mody Febo&Dobrzański w serialu BrzydUla.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Za rolę Zuzi w "Karierze Alfa Omegi" w reż. Tadeusza Łomnickiego otrzymała nagrodę aktorską na II Festiwalu Dyplomów Szkół Teatralnych w Łodzi. Od 2008 roku wykłada w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.

Debiutowała w przedstawieniu "Brel" (1995 r.) w reż. Wojciecha Młynarskiego i E. Kamińskiego. Od tego czasu stale współpracuje z Teatrem Ateneum w Warszawie. W jej dorobku artystycznym role dramatyczne przeplatają się z muzyczno-musicalowymi. Zagrała między innymi w "Wiśniowym sadzie", "Przeklętym tangu", "Niebie Zawiedzionych", "Hemarze", "Burzliwym Życiu Lejzorka Rojtszwańca", "Arkadii", "Człowieku z La Manchy", "Dymnym", a także w najnowszych produkcjach m.in. "Romeo i Julia (musical)" Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy, gdzie wcieliła się w Panią Capuleti i musicalu "Taniec Wampirów" Romana Polańskiego gdzie zagrała postać Rebeki. Współpracuje z teatrem telewizji ("Staff", "Wierzyński", "Dacza", "I odpuść nam nasze winy", "Paryskie niebo"), jak również występuje na estradzie oraz w filmach i serialach (np. "Złotopolscy", gdzie wciela się w role Marity).

Jest żoną komentatora sportowego Dariusza Szpakowskiego.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]