Barwy szczęścia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barwy szczęścia
Gatunek serialu obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Katarzyna Zielińska
Marcin Czarnik
Katarzyna Glinka
Krzysztof Kiersznowski
Izabela Kuna
Sławomira Łozińska
Jan Pęczek
Krzysztof Respondek
Anna Piróg
Liczba odcinków 1264 (stan na 26 marca 2015)
Liczba serii 8
Nagrody Telekamery Tele Tygodnia 2009 (I miejsce w kategorii "Serial obyczajowy")

Telekamery Tele Tygodnia 2010 (I miejsce w kategorii "Serial polski oryginalny")

Telekamery Tele Tygodnia 2011 (I miejsce w kategorii "Serial codzienny")

Telekamery Tele Tygodnia 2012 (Złota Telekamera w kategorii "Serial")

Produkcja
Produkcja Telewizja Polska – Agencja Filmowa
Reżyseria Natalia Koryncka-Gruz
Krzysztof Rogala
Jakub Skoczeń
Iwona Strzałka
Jacek Gąsiorowski
Scenariusz Ilona Łepkowska
Iwona Strzałka
Tomasz Wojtczuk
Ewa Bartyna
Maria Czudowska-Kin
Marek Modzelewski
Zdena Sisova
Tomasz Wasilewski
Ewelina Chyrzyńska
Muzyka Maciej Zieliński
Zdjęcia Jarosław Szmidt
Łukasz Łasica
Janusz Gauer
Scenografia Marcelina Początek-Kunikowska
Czas trwania odcinka 24 min
Emisja
Stacja telewizyjna TVP2
Format obrazu 16:9
Format dźwięku stereo
Kraj oryginalnej emisji Polska
Lata emisji od 2007
Data premiery 27 września 2007
Status trwający
Od lat dozwolone od 12 lat (według KRRiT)
Oficjalna strona serialu

Barwy szczęściapolski serial obyczajowy, emitowany przez stację TVP2 od 27 września 2007. Przedstawia życie młodych bohaterów i ich rodzin.

W pierwszej serii serial nadawany był w środy i czwartki, po dwa odcinki. Przez kolejne cztery serie emitowany był od poniedziałku do czwartku o 20.10 w 25-minutowych odcinkach. W szóstej i siódmej serii (2012/2013) i (2013/2014) serial był emitowany pięć razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku o 20.05. Od ósmej serii (2014/2015) serial jest emitowany cztery razy w tygodniu, od poniedziałku do czwartku o 20.05.

W grudniu 2007 został nominowany do nagrody Telekamery 2008 (zajął trzecie miejsce). W 2009 zdobył Telekamerę dla najlepszego serialu obyczajowego. W 2010 został laureatem Telekamery dla najlepszego oryginalnego serialu polskiego, natomiast w 2011 został laureatem Telekamery dla najlepszego serialu codziennego. W 2012 zdobył nagrodę Złotą Telekamerę i tym samym znalazł się w gronie seriali w Polsce, które posiadają już Złotą Telekamerę, czyli M jak miłość i Na dobre i na złe. 4 listopada 2013 został wyemitowany 1000. odcinek serialu.

Serial uznawany pod względem liczby widzów i popularności za drugi po M jak miłość, najbardziej lubiany serial telewizyjny[1].

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Julia i Paweł Zwoleńscy – pochodzą z Zakrzewia, poznali się w liceum. Po różnych perypetiach – wypadku i uzależnienia się od narkotyków Pawła, zdrad i kłopotów finansowych – mają nadzieję zacząć nowy etap w swoim życiu biorąc ślub kościelny. Po ukończeniu studiów Julia wraz z mężem wyjechała do Włoch na stypendium, gdzie urodziła syna, Grzesia.
 • Marta i Robert – zamieszkali w dwupiętrowym apartamencie na Osiedlu „Pod Sosnami”. Oboje są dziennikarzami. Wychowywali córeczkę pierwszego męża Marty, Ewunię. Robert zdradził Martę z inną kobietą co było przyczyną ich rozwodu.
 • Kasia Górka – po sześcioletnim pobycie w Londynie, gdzie pracowała w nocnym klubie jako kelnerka topless, wróciła do kraju. Kupiła mieszkanie na Osiedlu „Pod Sosnami” i otworzyła wymarzony fitness klub. Ma synka Ksawerego. Została przewodniczącą wspólnoty mieszkaniowej „Pod Sosnami”.
 • Ksawery Rybiński – był mężem Kasi Górki, którą zdradził z Kingą, która była z nim w ciąży. Gdy Kinga straciła dziecko Ksawery informuje Kasię, że dziecko Kingi to było również jego dziecko w czym informuję ją o zdradzie. Wściekła Kasia decyduje się na rozwód z ukochanym. Po pewnym czasie Ksawery dowiaduje się, że ma raka i ponownie zbliża się do Kasi. Kasia urodziła syna a w akcie urodzenia jego za biologicznego ojca podaje Ksawerego. Ksawery umarł po tym, gdy trzymał swoje dziecko na rękach.
 • Maria Pyrka-Złota – ma pięcioro dzieci: Stasia, Wojtka, Agatę, Huberta i Iwonę. Mieszka w domu na Zacisznej, wraz z rodzicami – Teresą i Fryderykiem. Jej mąż Roman był ratownikiem medycznym, a Maria założyła firmę sprzątającą. Roman zmarł na zawał serca w Sylwestra, będąc na miejscu wypadku samochodowego. Wyszła za mąż za Marka Złotego – informatyka którego poznała gdy sprzątała w jednej z firm.
 • Barbara i Zenon Grzelakowie – para w średnim wieku. Oboje doświadczeni przez los, chcą w życiu spróbować zaznać szczęścia jeszcze raz. Basia prowadzi na Zacisznej małe biuro rachunkowe, a Zenek, wspólnie ze Zdzisławem i Jankiem prowadzi firmę taksówkarską "Biba taxi". W niewyjaśnionych okolicznościach wyjechali (według nich, na Jamajkę), lecz po kilku miesiącach wrócili do kraju.
 • Dorota i Michał Jeleniowie – rodzice Franka. Chłopiec od urodzenia jest głuchoniemy. Michał ma własną firmę remontową, w której najlepszym pracownikiem jest Adam Jakubik. Jeleń jest także przewodniczącym wspólnoty mieszkaniowej na osiedlu „Pod Sosnami”. Dorota pracuje na własną rękę jako kosmetyczka i asystentka charakteryzatorki przy sesjach zdjęciowych. Wyjechali do Prowansji w związku z półrocznym kontraktem jaki przyjął Michał. W mieszkaniu Jeleniów zamieszkał Kostek z żoną, ich dzieckiem oraz Zuzą, córką z pierwszego małżeństwa Kostka, która po jakimś czasie się stamtąd wyprowadziła.
 • Teresa i Fryderyk Struzikowie – rodzice Marii Pyrki. Mieszkają w jednym domu na ulicy Zacisznej z córką, zięciem i wnukami. Oboje są na emeryturze, Teresa dorabia jako krawcowa. W tej chwili Teresa przebywa w szpitalu z powodu wylewu mózgu. Specjalnie dla nich została zorganizowana impreza powiązana ze zbiórką pieniędzy pt.: Wiosłujemy dla Teresy i Fryderyka.
 • Izabela i Rafał Gordonowie – Rafał jest endokrynologiem. Izabela zajmuje się domem. Po ślubie z Rafałem zerwała kontakty ze swoją rodziną, która nie akceptowała jej małżeństwa. Gordonowie przez kilka lat mieszkali w Australii. Rafał bywał agresywny wobec żony, co stanowi główny powód małżeńskich kłopotów. Mają małego syna Szymka. Wyjechali do Australii.
 • Anna i Jerzy Marczakowie – Jerzy był burmistrzem Zakrzewia, a Anna dyrektorką szkoły. Po skończeniu kadencji, mężczyzna założył firmę wraz z Bogdanem Zwoleńskim. Marczak jest zasadniczy – bardzo ważna jest dla niego reputacja i dobra opinia, podczas gdy Anna jest ciepłą i serdeczną osobą. Marczakowie mają dwie dorosłe córki – Malwinę i Julię. Najstarsza córka Zwoleńskich – Magda jest w istocie córką Jerzego.
 • Małgorzata i Bogdan Zwoleńscy – mieszkają w Zakrzewiu i mają trójkę dzieci: najstarszą Magdę, Pawła i Natalię. Małgorzata zajmuje się domem, Bogdan prowadzi sklep z materiałami budowlanymi. Kobieta w pewnym momencie zdecydowała że pójdzie na studia. Kiedy z nich zrezygnowała, wyjechała do Włoch żeby pomóc synowi i synowej w opiece nad wnukiem, Grzesiem.
 • Zdzisław i Róża Cieślakowie – Zdzisław od lat pracuje w warsztacie samochodowym Zenona Grzelaka. Cieślakowie mają syna, Władka, który jest gejem. Władek jest ojcem Kajtka (syna Sabiny).
 • Mariola i Tadeusz Barczykowie – dziadkowie Justyny, rodzice Joli, byli teściowie Zenka. Mieszkają pod jednym dachem z córką, partnerem córki – Jankiem.
 • Jola Kozłowska (primo voto Grzelak) z domu Barczyk – była żona Zenka Grzelaka, którego w czasie małżeństwa na długi czas porzuciła i wyjechała z córką, Justyną, na wiele lat do Włoch. Jej mężem jest Janek Kozłowski, z którym ma syna Zenka. Jej mąż prowadzi wraz z Zenonem
 • Kaja Jakubowska – siostra Eweliny, córka Hanny i Andrzeja. Siedziała w więzieniu za malwersacje finansowe, obecnie jest na zwolnieniu warunkowym. Pracowała w firmie sprzątającej Marii Pyrki. Miała romans z Piotrem Walawskim.
 • Hanna i Andrzej Jakubowscy – rodzice Kai i Eweliny, dziadkowie Ewy. Po śmierci córki długo walczyli o prawa rodzicielskie nad wnuczką.
 • Magda Zwoleńska – córka Małgorzaty i Bogdana (jednak jej biologicznym ojcem jest Jerzy Marczak), siostra Natalii. Początkowo była związana z Tomkiem, policjantem, jednak bez powodu zaczął tracić do dziewczyny zaufanie. Było to powodem rozpadu ich związku. Po jakimś czasie Magda poznała Krzysztofa Redyka, ojca Irka (chłopaka swojej siostry), z którym postanowiła rozpocząć nowy związek. W dniu swoich urodzin została uwięziona przez Tomka we własnym mieszkaniu i przetrzymywana przez niego.
 • Natalia Zwoleńska i Irek Redyk – para, mieszkają w małej kawalerce w Warszawie. Natalia jest siostrą Magdy oraz córką Małgorzaty i Bogdana. Irek pracuje w firmie swoich rodziców.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Status
Katarzyna Zielińska Marta Walawska od 2007
Marcin Czarnik Robert Romanowski od 2008
Katarzyna Glinka Katarzyna Górka od 2007
Krzysztof Kiersznowski Stefan Górka od 2007
Marek Molak Hubert Pyrka od 2007
Natalia Zambrzycka Agata Pyrka od 2007
Jakub Małek Wojtuś Pyrka od 2007
Olaf Kaprzyk Staś Pyrka od 2007
Paweł Nowisz Fryderyk Struzik (#2) od 2010
Jolanta Lothe Teresa Struzik od 2007
Anna Piróg Dorota Jeleń od 2007
Krzysztof Respondek Michał Jeleń od 2007
Daniel Cygler Franek Jeleń od 2007
Adam Cywka Kostek Jeleń od 2008
Elena Leszczyńska Ludmiła Jeleń od 2010
Dominika Kimaty Sara Brown od 2011
Sławomira Łozińska Barbara Jakubik od 2007
Jan Pęczek Zenon Grzelak od 2007
Małgorzata Potocka Jola Kozłowska od 2008
Przemysław Redkowski Jan Kozłowski od 2009
Izabela Zwierzyńska Iwona Korycka od 2007
Krzysztof Wach Alek Korycki od 2010
Hanna Dunowska Alina Rybińska od 2009
Jacek Romanowski Waldemar Rybiński od 2009
Bronisław Wrocławski Jerzy Marczak od 2007
Dorota Kolak Anna Marczak od 2007
Anna Borowiec Halina Marczak od 2007
Adrianna Biedrzyńska Małgorzata Zwoleńska od 2007
Kazimierz Wysota Bogdan Zwoleński od 2007
Honorata Witańska Magda Zwoleńska od 2007
Maria Dejmek Natalia Zwoleńska (#2) od 2012
Olga Jankowska Klara Śliwińska od 2007
Antonina Respondek Ada 2008–2013, od 2014
Zbigniew Buczkowski Zdzisław Cieślak od 2007
Anna Gornostaj Róża Cieślak od 2008
Przemysław Stippa Władek Cieślak od 2008
Barbara Kurzaj Sabina Nowak od 2010
Jakub Dmochowski Kajtek Nowak od 2010
Marta Dobecka Patrycja Tomaszewska od 2011
Bartosz Gelner Bartek Koszyk od 2012
Łukasz Nowicki Sławomir Wolski od 2012
Marcin Perchuć Marek Złoty od 2012
Joanna Gleń Malwina Marczak od 2007
Maurycy Wysocki Kacper Jabłoński od 2007
Dobromir Dymecki Przemek od 2010
Marzena Trybała Elżbieta Żeleńska od 2007
Tadeusz Borowski Karol Żeleński od 2007
Lidia Sadowa Justyna Kwiatkowska od 2007
Mateusz Ławrynowicz Norbert Kwiatkowski od 2007
Hanna Stankówna Mariola Barczyk od 2007
Emil Karewicz Tadeusz Barczyk od 2007
Karol Celiński Zenuś Kozłowski od 2010
Karolina Dafne Porcari Anita Szymczak od 2007
Hubert Jarczak Tymon od 2010
Joanna Moro Zosia Karnicka od 2007
Ada Fijał Iga Walawska od 2008
Piotr Jankowski Piotr Walawski od 2007
Tomasz Mycan Maciej Kołodziejski od 2008
Barbara Sołtysik Wanda Jarzębska od 2008
Edmund Karwański Remigiusz Jarzębski od 2009
Agnieszka Wosińska Edyta Jeleń od 2010
Ilona Kucińska Mirosława Korycka od 2010
Krzysztof Bochenek Selim Korycki od 2010
Gabriela Ziembicka Ewa Walawska od 2008
Bartosz Waga Dawid Wierzbicki od 2011
Otar Saralidze Irek od 2011
Emilia Krakowska Antonina od 2012
Ewa Ziętek Waleria Koszyk od 2012
Aldona Orman Konstancja Dudzińska od 2012
Magdalena Grąziowska Marlena od 2012
Dawid Kartaszewicz Daniel Rosiak od 2012
Konrad Jałowiec Rick od 2012
Jacek Rozenek Artur Chowański od 2012
Aleksandra Popławska Nina Elsner od 2013
Hanna Bieluszko Krystyna Złota od 2013
Witold Sosulski Witek Elsner od 2013
Grzegorz Małecki Mikołaj Dąbrowski od 2013
Michał Rolnicki Łukasz Sadowski od 2014
Kalina Hlimi-Pawlukiewicz Weronika Puszczyk 2008–2011, od 2014

Role zakończone[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Status
Izabela Kuna Maria Pyrka-Złota 2007–2015
Olaf Lubaszenko Roman Pyrka 2007–2011
Marta Nieradkiewicz Julia Marczak-Zwoleńska 2007–2011, 2012, 2013, 2014
Marcin Hycnar Paweł Zwoleński 2007–2011, 2012, 2013, 2014
Małgorzata Buczkowska Blanka Filipska 2008–2012
Edward Lubaszenko Ryszard Pyrka 2008
Teresa Dzielska Ewelina Jakubowska 2007–2008
Teresa Dzielska Kaja Jakubowska 2008–2012
Samuel Palmer Sam Smith 2008–2009
Małgorzata Lipmann Mary Smith 2008–2009
Malwina Buss Natalia Zwoleńska (#1) 2007–2012
Agnieszka Pilaszewska Jadwiga Górka 2007–2010
Jan Hencz Fryderyk Struzik (#1) 2007–2010
Piotr Borowski Antonio Casalli 2009–2010
Patrycja Soliman Karolina Tarnowska 2010–2011
Wojciech Brzeziński Feliks Tarnowski 2011
Agnieszka Mandat Helena 2008–2011
Aleksandra Nieśpielak Anna 2007–2010
Magdalena Boczarska Patrycja 2007–2008
Tomasz Raczek Barczak 2008–2011
Joanna Trzepiecińska Renata 2008–2011
Dorota Segda Danuta Śliwińska 2008–2012
Jarosław Boberek Radosław Golonko 2011–2012
Agnieszka Żulewska Sylwia Krajewska 2011
Łukasz Garlicki Cezary Janicki 2010
Zofia Kucówna Nadia Orłowska 2011
Małgorzata Niemirska Beata Sacewicz 2011
Ewa Hornich Laura 2010–2011
Tomasz Sobczak Olgierd Śliwiński 2009–2010
Piotr Dąbrowski Mikołaj Walawski 2007–2010
Joanna Bogacka Grażyna Walawska 2007–2010
Grzegorz Grabowski Marek Walawski 2007–2009
Barbara Lauks Krystyna Puszczyk 2008
Elżbieta Kijowska Irena Jeleń 2008
Sebastian Cybulski Ksawery Rybiński 2007–2013
Paweł Prokopczuk Jarosław Jabłoński 2007–2010
Krzysztof Szczerbiński Witek 2007–2008, 2010
Małgorzata Sadowska Marianna 2008, 2010
Zbigniew Konopka Grzegorz Miguła 2009–2011
Karolina Chapko Dominika 2009–2011
Kamil Cetnarowicz Kamil 2008–2010
Henryk Nolewajka Henryk Filipski 2009–2011
Sylwia Juszczak Aldona 2010–2011
Agnieszka Kawiorska Kinga Zawadzka 2010–2013
Grzegorz Goch Gabriel 2011–2012
Andrzej Konopka Ryszard Mikiciuk 2011–2012
Agnieszka Wagner Izabela Gordon 2008–2012
Jacek Mikołajczak Rafał Gordon 2008–2012
Anna Sandowicz Maja Dąbrowska 2008–2012
Krystian Barej Szymek Gordon 2010–2012
Anna Radwan-Gancarczyk Gabriela Gordon 2009–2010
Marta Chodorowska Klaudia Nowakowska 2009–2012
Paweł Deląg Łukasz Halicki 2009–2011
Dorota Chotecka Celina Halicka 2009–2011
Dorota Bierkowska Hanna Jakubowska 2008–2012
Sławomir Orzechowski Andrzej Jakubowski 2008–2012
Halina Łabonarska Zofia Filipska 2009–2012
Mariusz Wojciechowski Eryk Najman 2010–2012
Piotr Domalewski Szymon 2010–2012
Antonina Choroszy Ilona 2010–2013
Maria Mamona Bożena Nowakowska 2009–2013
Eryk Kulm Kuba 2010–2013
Olena Leonenko Oksana Górka 2010–2013, 2014
Piotr Żukowski Sasza Sokołowski 2010–2013
Agnieszka Fórmanowska Oliwia Halicka 2009–2011
Piotr Grabowski Borys Sacewicz 2010–2012
Dariusz Kwaśnik Majewski 2011–2013
Sergiusz Olejnik Jacek Sobisiak 2011–2012
Justyna Bojczuk Żaneta Mikiciuk 2011–2012
Beata Kawka Janina Mikiciuk 2011–2012
Franciszek Serwa Gniewosz Dudka 2011–2013
Piotr Nowak Mietek 2011–2012
Paweł Ławrynowicz Tomasz Bogusz 2011–2014
Cezary Morawski Bogumił Karaś 2012–2013
Michał Milowicz Cezary Bąk 2012
Leszek Teleszyński Konrad Mazurski 2012
Mariusz Zaniewski Damian Niedzielski 2012
Krzysztof Pluskota Darek 2012
Karolina Muszalak Eliza 2012
Michał Bogdanowicz Asim 2012
Conrado Moreno Manuel 2012
Eric Folly Bob 2012
Bartosz Porczyk Adam Jakubik 2007–2010, 2012

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Seria Lata Odcinki Rozpoczęcie emisji Zakończenie emisji
Pierwsza 2007/2008 1–128 27 września 2007 19 czerwca 2008
Druga 2008/2009 129–293 1 września 2008 18 czerwca 2009
Trzecia 2009/2010 294–448 31 sierpnia 2009 10 czerwca 2010
Czwarta 2010/2011 449–610 6 września 2010 16 czerwca 2011
Piąta 2011/2012 611–770 5 września 2011 7 czerwca 2012
Szósta 2012/2013 771–955 3 września 2012 31 maja 2013
Siódma 2013/2014 956–1149 2 września 2013 13 czerwca 2014
Ósma 2014/2015 od 1150 1 września 2014 maj/czerwiec 2015

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

 • 27 września 2007 premierowy odcinek obejrzało 5 625 286 widzów[2].
 • Według danych Nielsen Audience Measurement obecnie oglądalność plasuje się powyżej 4,5 mln widzów[3].
 • Najchętniej oglądany odcinek "Barw szczęścia" wyemitowany został 4 kwietnia 2011, który zobaczyło 6 825 396 widzów. Przełożyło się to na 41,03% udziałów na rynku w grupie widzów 4+ oraz 42,56% udziałów w grupie 16–49[4].

Czołówka i napisy końcowe[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza czołówka serialu przedstawiała Pawła i Julię Zwoleńskich, Stefana, Jadwigę i Kasię Górków, Martę i Piotra Walawskich, Iwonę, Huberta, Agatę, Wojtka i Stasia Pyrków, Marię i Romana Pyrków, Barbarę Jakubik i Zenona Grzelaka oraz Michała, Dorotę i Franka Jeleniów. Przedstawione zostały wizerunki postaci lub rodzin oraz imię i nazwisko aktora. W 2008 dokonano zmian: dodano do nazwiska Anny Piróg, jej ślubne nazwisko – Karaszkiewicz. Od 2010 w wizerunku rodziny Górków występują tylko Stefan i Kasia. Podkład muzyczny czołówki to fragment piosenki Bartka Wrony pt. "Barwy szczęścia".

W 2011 powstała nowa czołówka. Emitowana jest od odcinka 643. Występują w niej Marysia z dziećmi (Pyrkowie), Alek i Iwona, Marta z Robertem i Ewunią, Jeleniowie z synem, Ludmiła i Kostek, Stefan i Oksana, Kasia z Ksawerym, Zenek i Basia, Sara i Jaś oraz Władek z Sabiną i Kajtkiem. Od odcinka 771 w czołówce nie występuje Ksawery. Podkład muzyczny czołówki pochodzi z piosenki zespołu LOV pt. "Wiem".

W przeszłości serial kończyła m.in. piosenka "Tajemnica" zespołu Manchester. Następnie serial kończyły "Mamy czas" Ewy Jach, "Dzwonię do Ciebie" Mariusza Urbaniaka, "Jesteś częścią mnie" grupy For Teens, "Winny" Mateusza Mijala i Libera "1000 m nad Ziemią" Mroza i "Za każdym razem" Juli. Obecnie serial kończą piosenki "Nie patrzę w dół" Natalii Szroeder i Libera, "Szkoła marzeń" grupy Pectus, "1000 m nad Ziemią" Mroza, "Winny" Mateusza Mijala i Libera, "Czystego serca" grupy Wilki i "Nie powiem jak" Honoraty "Honey" Skarbek.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]