HMS Sealion (1934)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
HMS Sealion (72S)
Ilustracja
Historia
Stocznia

Cammell Laird, Birkenhead

Wodowanie

16 marca 1934

Zamówiony dla  Royal Navy
Wycofanie ze służby

3 marca 1945

Dane taktyczno-techniczne
Wyporność

670 t na powierzchni
960 t w zanurzeniu

Długość

63,6 m

Szerokość

7,3 m

Zanurzenie

3,2 m

Napęd
dwa silniki diesla
dwa silniki elektryczne
Prędkość

13,75 w na powierzchni
10 w w zanurzeniu

Uzbrojenie
6 dziobowych w.t. kal. 533 mm
zapas 12 torped
1 działo kal. 76 mm
1 karabin maszynowy[1]
Załoga

39 ludzi

HMS Sealion po powrocie z rejsu w kwietniu 1940; zniszczony peryskop widoczy pośrodku u dołu

HMS Sealion – będący w służbie Royal Navy okręt podwodny typu S, który walczył w czasie II wojny światowej. Najbardziej owocnym dla okrętu okresem były pierwsze dwa lata po wybuchu wojny, kiedy dowodzony był przez kapitana Bena Bryanta[2] (3.09.1938-11.10.1941) i porucznika George'a R. Colvina (11.10.1941-?.04.1942). Głównym problemem brytyjskich okrętów podwodnych w tym czasie była niedoskonałość ich torped i systemów wykrywania obecności nieprzyjacielskich okrętów pod- i nawodnych.

Przebieg służby[edytuj | edytuj kod]

6 listopada 1939 roku Sealion zaatakował w pobliżu Dogger Bank, na pozycji 55°10'N 02°11'E, U-Boota U-21, ale nie zdołał go zatopić, bowiem żadna z sześciu wystrzelonych torped nie trafiła w cel.

Pierwszym sukcesem Sealion i zarazem najtrudniejszym egzaminem dla okrętu i załogi było zatopienie 11 kwietnia 1940 roku w Kattegacie, w pobliżu duńskiej wyspy Anholt, na pozycji 56°29'N 11°43'E, idącego w eskorcie niemieckiego statku transportowego August Leonhardt (2593 GRT). Tropiony i obrzucany bombami głębinowymi przez nieprzyjacielskie jednostki nawodne Sealion spędził cały dzień w zanurzeniu. W nocy wynurzył się dla przewietrzenia wnętrza i naładowania baterii, ale zaraz został wykryty i zmuszony do alarmowego zanurzenia. Tym razem polowanie trwało dłużej, a wybuch którejś z bomb głębinowych uszkodził jeden z hydrofonów okrętu. W sześć dni później, po naprawieniu uszkodzeń, Sealion dostrzegł konwój niemiecki zmierzający do jednego z norweskich fiordów, jednak jeden z trawlerów osłony wykrył peryskop okrętu podwodnego i wykonał – na pełnej szybkości – zwrot z zamiarem staranowania. Zanurzający się w alarmowym tempie Sealion został uderzony w maszt radiostacji i jeden z dwóch peryskopów. Kpt. Bryant, gdy tylko udało mu się wytrymować okręt, który stracił równowagę podczas zderzenia, ruszył, choć „ślepy”, za konwojem, przez co uniknął zniszczenia, bowiem trawlery rzucały bomby w miejscu taranowania. W godzinę później okręt zatrzymał maszyny i zaczął nasłuchiwać. Szumonamierniki milczały, więc dowódca postanowił wynurzyć się i ocenić rozmiar zniszczeń. Gdy jednak tylko zaczęto zrzucać balast, rozległ się odgłos idącego do ataku trawlera. Nieprzyjacielska jednostka przez 5 godzin rzucała bomby i dopiero w nocy Sealion mógł się wynurzyć. Okazało się, że uszkodzenia są poważne, a zwisające z kiosku stalowe maszty zagrażają stabilności okrętu. Przez dwie kolejne noce próbowano uratować uszkodzone rury mocując je linami i kablami do ocalałego peryskopu, ale operacja się nie udała i na koniec kpt. Bryant kazał przeciąć liny i uwolnić okręt, który teraz stał się łatwiejszy w manewrowaniu. Jednocześnie radiotelegrafiście udało się skonstruować prymitywną tymczasową antenę i z jej pomocą nadać do dowództwa dywizjonu informację o stanie okrętu, który płynął wolno (przeważnie nocami, w dzień zalegając i odpoczywając w głębinach) ku Wyspom Brytyjskim, by po trzech dniach dotrzeć do bazy. Za tę akcję kpt. Bryant i jego zastępca, por. John Bromage, zostali odznaczeni, głównie za zatopienie transportowca August Leonhardt Krzyżami Wybitnej Służby (DSC)[3].

Już wkrótce po przeprowadzonym remoncie, a mianowicie 6 maja 1940 roku, zaatakował na pozycji 58°30'N 10°30'E (około 18 mil na południowy zachód od szwedzkiej wysepki Väderö), inny niemiecki statek Moltkefels (7862 GRT), ale trzy wystrzelone torpedy były niecelne.

8 lipca 1940 roku ostrzeliwał unieruchomiony na mieliźnie wrak statku Palime, a 29 lipca bez powodzenia zaatakował w zanurzeniu U-62. Torpedy okazały się niecelne, również późniejszy pojedynek artyleryjski nie przyniósł efektu; po półgodzinnym starciu U-Boot zanurzył się i odpłynął.

Pod koniec tego patrolu (w sierpniu 194o roku) Sealion zatopił norweski statek handlowy Toran (3318 GRT), ale nie udało mu się storpedować statku niemieckiego Cläre Hugo Stinnes (5295 GRT); cztery wystrzelone torpedy po raz kolejny minęły łatwy cel.

5 lutego 1941 roku ostrzelał i zatopił norweski statek pasażersko-towarowy linii Hurtigruten SS Ryfylke (1151 GRT).

30 maja tego samego roku Sealion bezskutecznie atakował w Zatoce Biskajskiej niemiecki okręt podwodny U-74; żadna z sześciu wystrzelonych torped nie dosięgła celu.

7 lipca ostrzeliwał niewielkie statki francuskie, zatapiając jednostki rybackie Gustav Eugene (120 GRT) i Gustav Jeanne (39 GRT), a w następnych dniach Christus Regnat (28 GRT) i St Pierre d'Alcantara (329 GRT). Wszystkie te ataki miały miejsce w okolicach wyspy Ouessant u wejścia do kanału La Manche.

Był jednym z licznych brytyjskich okrętów podwodnych wysłanych na poszukiwanie niemieckiego pancernika Bismarck, przed jego zatopieniem.

Pod koniec roku 1941 (już pod dowództwem por. Colvina) zatopił norweski zbiornikowiec Vesco i również norweski statek handlowy Island[4].

W nocy z 11 na 12 lutego 1942 roku Sealion patrolował w pobliżu portu w Breście, ale – oddaliwszy się na jakiś czas od brzegu – nie zauważył wyjścia w morze ciężkich okrętów niemieckich Scharnhorsta, Gneisenaua i Tripitza które, realizując operację Cerberus przeszły przez kanał La Manche do Wilhelmshaven, co w Wielkiej Brytanii uznane zostało za kompromitację Royal Navy i RAF-u[5].

Sealion został w roku 1943 odstawiony do rezerwy jako okręt szkolny i ćwiczebny, a 3 marca 1945 roku skreślony z listy okrętów Royal Navy i osadzony na dnie koło szkockiej wyspy Arran jako podwodny, nieruchomy okręt-cel do ćwiczeń z Asdikiem[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wszystkie dane za Jane's Fighting Ships of World War II, s.61.
  2. Swą karierę zakończył w stopniu kontradmirała.
  3. British Submarines of World War Two
  4. J.J. Colledge, B. Warlow, Ships of the Royal Navy, s.127.
  5. J. Lipiński, Druga wojna światowa na morzu, s.232.
  6. J. Lipiński, Druga wojna światowa na morzu, s.635.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Lipiński: Druga wojna światowa na morzu. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1976.
  • J.J. Colledge, Ben Warlow: Ships of the Royal Navy: The Complete Record of all Fighting Ships of the Royal Navy. London: Chatham, 2010. ISBN 978-1-935149-07-1.
  • Jane's Fighting Ships of World War II (z przedm. Antony'ego Prestona). London: Random House Group: Studio, 2001. ISBN 1-851-70494-9.