Historia Żydów w Bełżycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Historia Żydów w BełżycachŻydzi zaczęli się osiedlać w Bełżycach prawdopodobnie pod koniec XV wieku. Początkowo była to niewielka grupa kupców, wykorzystująca położenie miasta na szlaku handlowym z Krakowa przez Sandomierz i Lublin do Wilna[1].

Żydzi bełżyccy
Młyn motorowy – Bełżyce
Cmentarz żydowski w Bełżycach

Pojawienie się Żydów w mieście[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec XV wieku w Bełżycach zaczęli się osiedlać pierwsi Żydzi. Większy napływ ludności żydowskiej rozpoczął się około 1560 roku. W dokumencie z 1574 roku umieszczono nazwiska trzech mieszkających wówczas w Bełżycach Żydów: byli to Abram, Jakub i Josko – właściciele miejskich placów i domów. Żydzi zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. Prowadzili karczmy i gospody[2]. W II połowie XVI wieku liczba Żydów w mieście znacząco się zwiększyła. W dokumentach z ówczesnych czasów znajdują się informacje o budowie synagogi oraz o funkcjonującej szkole żydowskiej (bet midrasz). Nauczycielem w szkole był Jakub Nachmanowicz, zwany też Jakubem z Bełżyc, uczony, kaznodzieja, obrońca dogmatów talmudycznych, wymieniany wśród znakomitości medycznych XVI wieku. Jakub Nachman wydał w 1581 roku w Lublinie dzieło „Odpis Jakóba z Bełżyc na Dialogi Marcina Czechowica”, które jest polemiką z Marcinem Czechowiczem i jego dziełem „Rozmowy Chrystiańskie”, w którym, polemizując z V rozdziałem słynnego katechizmu M. Czechowicza, bronił zażarcie Talmudu. Dzieło to jest pierwszą znaną książką napisaną przez polskiego Żyda w języku polskim[3]. Jakub Nachmanowicz i Marcin Czechowicz stawali dwukrotnie do otwartych dysput teologicznych, odbywających się podczas synodów ariańskich – w 1569 roku w Bełżycach oraz w 1572 roku w Lublinie[3][2].

Przed I wojną światową[edytuj | edytuj kod]

W 1625, 1643, 1689 i 1691 roku odbył się w mieście Sejm Czterech Ziem, główny organ autonomii Żydów w Rzeczypospolitej. Świadczy to o znaczeniu ośrodka żydowskiego w Bełżycach[4]. Zgodnie ze źródłami z XVII wieku istniały dwie synagogi[2].

Rozwój społeczności żydowskiej zahamował najazd wojsk kozackich dowodzonych przez hetmana Bohdana Chmielnickiego w 1648 roku. Kozacy prawdopodobnie dokonali pogromu, zniszczyli także synagogę i szkołę. Odrodziła się ona stosunkowo szybko. W 1676 roku Żydzi stanowili niemal 23% populacji miasta. Dzielnica żydowska istniała w rejonie ulic: Żydowskiej (obecnie ul. 1000-lecia), Zatylnej (obecnie ul. Jakuba Nachmana) i Południowej (obecnie ul. Bednarska)[2].

Druga połowa XVIII wieku to okres prosperity miasta, a tym samym mieszkających tu Żydów. W mieście odbywało się też 6 jarmarków w roku, przybywali na nie kupcy ze wszystkich stron guberni lubelskiej. W tym czasie Żydzi byli właścicielami 19 kramnic w Rynku oraz karczem ze stajniami, odbudowanych po wielkim pożarze w 1780 roku. Duże dochody dostarczała propinacja oraz handel[2].

W 1820 roku Żydzi stanowili około połowy mieszkańców miasta. Było wśród nich 20 krawców. Kolejny pożar w 1822 roku zniszczył około 1/3 zabudowy Bełżyc. Ogień strawił ratusz, większość rynku, wiele domów na ulicach przylegających do rynku oraz uszkodził synagogę. Spłonęły żydowskie kramnice, zajazdy i karczmy odbudowane po pożarze z 1780 roku. W ich miejscu żydowscy właściciele wznieśli teraz tylko skromne, drewniane domy[3].

W 1842 roku Żydzi wnieśli protest do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych w Warszawie przeciwko właścicielowi miasta Witoldowi Brzezińskiemu. Spór dotyczył nadużyć finansowych, których dopuszczał się Brzeziński. Na tym tle doszło w 1844 roku do rozruchów. Zostali wówczas pobici przedstawiciele właściciela miasta ściągający podatki. Komisja Rządowa zakończyła spór w 1859 roku, przyznając rację Żydom, zwalniając z opłaty tzw. suchej miary[2].

W 1859 roku Żydzi stanowili 45% ludności miasta. Na 1693 mieszkańców było 757 Żydów. Było wówczas 57 szewców, 49 handlarzy, 17 krawców, 5 szynkarzy, 3 piekarzy, 2 kuśnierzy, 2 garbarzy oraz gorzelnik. Pod koniec XIX wieku liczba Żydów w Bełżycach wzrosła do 1705 osób. Wśród nich był rabin Gedalia Samuel Jakobson. W tym czasie w Bełżycach założono Towarzystwo Dobroczynności Achi Ezer[4][3].

Okres międzywojenny[edytuj | edytuj kod]

W 1921 roku w Bełżycach, na ogólną liczbę 3694 mieszkańców, zamieszkiwało 1882 osób wyznania mojżeszowego. 1050 wśród nich zadeklarowało żydowską przynależność narodową[5]. Gmina żydowska była w posiadaniu wielkiej synagogi, bet midraszu, mykwy, rzeźni rytualnej. Istniały dwa cmentarze – stary (wyłączony już z użytkowania) oraz nowy, działający od 1825 roku. Oprócz tego funkcjonowało 6 prywatnych domów modlitwy i 8 chederów. W rękach żydowskich pozostawało 35 sklepów i kramów. Żydowscy krawcy, szewcy i szklarze, cieszyli się dużym poważaniem u nieżydowskich mieszczan i chłopów. Wśród nich byli: Wajzbrot (handel materiałami tekstylnymi), Brawer (handel naftą i żelazem), Welwuj (masarz), Ajzentir (stolarz), Graf Manach (sprzedaż tarcicy), Jankiel Zwachowicz (blacharz), Mostek Goldsztajn (fotograf), Wolf Kirszt (szklarz), Hana Goldman (skup zboża), Icek Akierman (krawiec), Jakub Kirszt (fryzjer i dentysta). W 1933 roku powstała Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa „Ziarno”. Działał Związek Rzemieślników Żydowskich, w 1929 roku otwarto hebrajską szkołę, należącą do sieci Tarbut[6][4]. Funkcjonował Bund oraz organizacja terenowa Komunistycznej Partii Polski, wśród której licznymi członkami byli Żydzi[2].

W czasie II wojny światowej[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 1939 roku do miasta wkroczyli Niemcy. Pierwsza masowa egzekucja mieszkańców miasta odbyła się 16 czerwca 1940 roku. Żandarmi niemieccy z Niedrzwicy Dużej rozstrzelali 13 osób, w tym 10 Żydów[3].

W grudniu 1940 roku, na mocy zarządzenia niemieckiego starosty powiatu lubelskiego, w Bełżycach utworzono getto żydowskie. Jesienią 1942 roku getto w Bełżycach stało się ośrodkiem koncentracji wszystkich Żydów z południowej części powiatu lubelskiego. W efekcie kolejnych przesiedleń liczba mieszkańców getta była najwyższa w marcu 1942 roku, gdy wynosiła 4854 osoby[4]. Wśród Żydów przymusowo osiedlonych w Bełżycach znajdowali się m.in. mieszkańcy Lublina, Krakowa oraz niemieckiego podówczas Szczecina[7].

Od 1942 roku, w związku z rozpoczęciem akcji „Reinhardt”, trwała stopniowa likwidacja bełżyckiego getta. W maju od 430 do 580 Żydów wywieziono do obozu koncentracyjnego KL Lublin na Majdanku. Jesienią, w święto Jom Kipur lub Hoszana Raba (21 września lub 2 października), Niemcy wsparci przez ukraińskich kolaborantów wymordowali pacjentów żydowskiego szpitala i wywieźli na Majdanek kolejnych kilkaset kobiet i mężczyzn[7]. 13 października miała natomiast miejsce główna akcja deportacyjna. Grupę zdolnych do pracy mężczyzn Niemcy wywieźli do obozu pracy w Poniatowej, a 4–7 tys. kobiet, dzieci i starców zabrali na stację kolejową w Niedrzwicy Dużej, skąd wywieźli ich do obozu zagłady. W gronie ofiar znaleźli się Żydzi z Bychawy i okolicznych miejscowości, których kilka dni wcześniej przesiedlono do Bełżyc. Jako miejsce zagłady Żydów bełżyckich wskazywany jest zazwyczaj obóz zagłady w Sobiborze, aczkolwiek jest możliwe, że transport z Bełżyc trafił do obozu w Bełżcu[7][8].

W Bełżycach zorganizowano obóz pracy, w którym przebywało stale ponad tysiąc Żydów, którzy przeżyli deportację[7]. Jego ostateczna likwidacja nastąpiła 8 maja 1943 roku[4]. Niemcy i ich ukraińscy kolaboranci zamordowali na miejscu około 500–600 Żydów, a około 300–400 wywieźli do obozu pracy w Budzyniu[7].

Po zakończeniu wojny nieliczni Żydzi ocaleni z zagłady powrócili do miasta. Jednak gdy 14 marca 1946 roku grupa z oddziału WiN „Rysia” zabiła dwóch Żydów, pozostali Żydzi opuścili miasto[2].

Wskutek Holokaustu społeczność żydowska w Bełżycach została niemal całkowicie unicestwiona[3].

Synagoga w Bełżycach[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Synagoga w Bełżycach.

Synagoga gminy żydowskiej w Bełżycach znajdowała się przy ulicy Szkolnej[9]. W 1940 roku została zniszczona przez Niemców[9].

Cmentarze żydowskie[edytuj | edytuj kod]

Stary cmentarz żydowski w Bełżycach znajduje się przy ul. Tysiąclecia. Ostatecznie został zniszczony przez Niemców w 1940 roku[10].

Cmentarz żydowski założony po 1910 roku przy obecnej ul. Przemysłowej[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Feliks Kiryk, Rozwój urbanizacji Małopolski XIII – XVI w., Kraków 1985, s. 7.
  2. a b c d e f g h Stanisław Jadczak, Bełżyce. Monografia miasta i gminy, Bełżyce 2002, s. 79.
  3. a b c d e f Historia społeczności | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 2021-11-06].
  4. a b c d e Belzhyce, [w:] Shumel Spector, Geoffrey Wigoder (red.), Encyclopedia of Jewish Life Before and Durinfg the Holocaust, New York 2001, s. 105.
  5. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych. T. 4 : Województwo Lubelskie, Warszawa 1924, s. 60.
  6. Księga Adresowa Polski (wraz z W. M. Gdańskiem): dla handlu, przemysłu, rzemiosł i rolnictwa, Warszawa 1929, s. 496.
  7. a b c d e Geoffrey P. Megargee, Martin Dean: Encyclopedia of Camps and Ghettos, 1933–1945. T. II: Ghettos in German-Occupied Eastern Europe. Cz. A. Bloomington and Indianapolis: United States Holocaust Memorial Museum and Indiana University Press, 2012, s. 612–614. ISBN 978-0-253-00202-0. (ang.).
  8. Robert Kuwałek. Nowe ustalenia dotyczące liczby ofiar niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. „Zeszyty Majdanka”. XXVI, s. 33, 2014. Lublin. ISSN 0514-7409. 
  9. a b Synagoga w Bełżycach (ul. Szkolna) | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 2021-11-06].
  10. Cmentarz żydowski w Bełżycach (ul. Tysiąclecia 26) | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 2021-11-06].
  11. Cmentarz żydowski w Bełżycach (ul. Przemysłowa 28) | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 2021-11-06].