Ignacy Krakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ignacy Krakowski
Data i miejsce urodzenia

24 listopada 1920
Osiecza

Data śmierci

23 listopada 2000

Poseł IV kadencji Sejmu PRL
Okres

od 30 maja 1965
do 30 maja 1969

Przynależność polityczna

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Ignacy Krakowski (ur. 24 listopada 1920 w Osieczy, zm. 23 listopada 2000) – polski górnik i działacz socjalistyczny, poseł na Sejm PRL IV kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał wykształcenie podstawowe, z zawodu ślusarz. W czasie okupacji niemieckiej wywieziony na roboty przymusowe w okolice Lipska, trwające około pół roku. Po powrocie do Polski powrócił do pracy w tartaku w Koninie w charakterze pomiarowego, a kilka lat później został zatrudniony jako stolarz-cieśla w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym. Następnie pracował w Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”. W latach 50. podjął naukę w szkole średniej, którą jednak zlikwidowano. W październiku 1958 zdobył uprawnienia operatora koparki, po czym został przodowym. Na emeryturę odszedł w 1977.

W 1946 wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej oraz został działaczem związkowym. Od 1948 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w 1952 ukończył szkołę partyjną w Poznaniu i objął funkcję instruktora organizacyjnego komitetu powiatowego PZPR w Koninie. Przez dwa lata był społecznym przewodniczącym Powiatowej Komisji Kontroli Partyjnej, a w 1964 został delegatem na zjazd PZPR, po czym w kopalni powierzono mu funkcję II sekretarza komitetu zakładowego. W 1965 uzyskał mandat posła na Sejm PRL IV kadencji w okręgu Gniezno, w trakcie kadencji zasiadał w Komisji Przemysłu Ciężkiego, Chemicznego i Górnictwa.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1968).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był żonaty z Zofią, mieli dzieci (które także podejmowały pracę w kopalni): Zbigniewa, Halinę (z męża Palowską), Jerzego, Barbarę (z męża Lewandowską) i Piotra. Przebył cztery zawały, zmarł na raka kości.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]