Ile jest życia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ile jest życia
Gatunek

obyczajowy

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Główne role

Andrzej Zaorski
Józef Duriasz
Zygmunt Malanowicz
Ryszard Filipski
Anna Seniuk
Marian Opania

Liczba odcinków

12

Już wolni
Sprawa wyboru
Polowanie
Jeszcze wystrzał
Kiepskie szczęście
Nauka chodzenia
Izba tonów
Nadziei za grosze
Synowie
Seans nie ostatni
Noc księżycowa
Rola główna
Produkcja
Produkcja

Zespół Filmowy Pryzmat

Reżyseria

Zbigniew Kuźmiński

Scenariusz

Roman Bratny

Muzyka

Andrzej Korzyński

Zdjęcia

Tadeusz Wieżan

Scenografia

Adam T. Nowakowski

Czas trwania odcinka

55 min

Pierwsza emisja
Data premiery

30 marca 1976

Stacja telewizyjna

TVP

Lata emisji

1976

Ile jest życia – polski, obyczajowy serial telewizyjny z 1974 roku, adaptacja powieści Romana Bratnego pod tym samym tytułem.

Opowiada losy przyjaciół, których połączyła wspólna walka w powstaniu warszawskim, a podzieliły późniejsze życiowe wybory. Serial rozgrywa się na przestrzeni 20 lat bezpośrednio po wojnie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po wyzwoleniu Warszawy, Jerzy i Zbyszek Janasowie, powstańcy, wyjeżdżają rozpocząć nowe życie na Ziemie Odzyskane. Rozczarowany biegiem spraw Zbyszek decyduje się na ucieczkę do Paryża. Jerzy wraz z nowym kolegą Włodkiem wraca do Warszawy. Tam kończy studia na politechnice, żeni się. Kilka lat później na polowaniu, w którym bierze udział Jerzy, śmiertelnie postrzelony zostaje wysoki funkcjonariusz UB. Był to wypadek, ale z uwagi na zawód zmarłego, zdarzenie jest interpretowane jako zamach. Oskarżony o zabójstwo zostaje Jerzy: przemawia przeciw niemu powstańcza przeszłość, ucieczka brata na Zachód, krótkotrwałe aresztowanie w 1945 roku za opowiadanie dowcipów politycznych. W uwolnieniu od nieprawdziwych zarzutów nie pomagają mu nawet wpływy wojewody Jakuszyna, uczestnika polowania, który widział zdarzenie, a z Jerzym poznał się podczas pracy na Ziemiach Odzyskanych.

W więzieniu Jerzy spędza 6 lat. W tym czasie odchodzi od niego żona, która postanawia nie wracać ze stypendium w Paryżu. Dzięki politycznej odwilży Janas ma możliwość pracy w biurze projektów. Wojenna przyjaźń z dziennikarzem Andrzejem i prawnikiem Dionizym trwa. Cieniem na relacje kolegów kładzie się romans żony Dionizego z dziennikarzem oraz wyniosłość Dionizego, który kłopoty małżeńskie stara powetować sobie zaangażowaniem w karierę zawodową. W niejasnych okolicznościach samobójstwo popełnia Andrzej, prawdopodobnie zmęczony obłudą zawodowej pracy, w której musi chwalić nijaką socjalistyczną rzeczywistość i obłudą swojego postępowania, zdradzania zaufania przyjaciół. Na jego pogrzebie Jerzy po raz pierwszy od lat spotyka brata. Zbyszek przywozi z Paryża wieści o Annie, byłej żonie brata.

Jerzy mimo wielu problemów kontynuuje karierę projektanta. Żeni się po raz drugi, z koleżanką z pracy. Jest też wykładowcą na swojej byłej uczelni. Jednym z jego studentów jest syn przyjaciół Dionizego i Danieli. Chłopak ma problemy w nauce, które próbuje rozwiązać poprzez znajomość ojca z profesorem Janasem. Kacper, syn Jerzego, kończy szkołę teatralną. Jest aktorem w teatrze kierowanym przez Włodka, dawnego kolegę ojca z Ziem Odzyskanych. Serial kończy się wizytą Jerzego na planie filmu wojennego, w którym główną rolę gra Kacper. Jerzy po raz drugi w swoim życiu staje wśród ruin stolicy. Tym razem są to jednak tylko filmowe dekoracje.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

  • Serial miał w latach 70. tylko jedną emisję, dopiero dwa lata po zakończeniu produkcji. Dodatkowo, nie nadano wtedy odcinków piątego Kiepskie szczęście i dziewiątego Synowie, które pokazano widzom po raz pierwszy podczas powtórki serialu w 2003 roku.
  • Sam tytuł serialu pojawia się w scenariuszu fabuły, gdy podczas rozmowy bohaterów Jerzy Janas wypowiada słowa: "A ile jest tego życia? Tyle, ile tego naszego chcenia, żeby coś się działo."

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]