Janowiec (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Janowiec
Ilustracja
Janowiec od wschodu, po lewej Rudka
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Masyw Śnieżnika

Wysokość

884 m n.p.m.

Pierwsze wejście

w czasach przedhistorycznych

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Janowiec”
Ziemia50°16′00″N 16°51′21″E/50,266667 16,855833

Janowiec (884 m n.p.m.) – góra w północnej części Masywu Śnieżnika, w grzbiecie odchodzącym na północny wschód od Żmijowca i kończącym się Krzyżnikiem w pobliżu Stronia Śląskiego. Pomiędzy Żmijowcem a Janowcem wznosi się Rudka.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Wznosi się ponad dwiema dolinami rzek: Kleśnicy przepływającej po wschodniej stronie i Siennej Wody od zachodu[1]. U jego stóp leży od południa Kletno, od wschodu Stara Morawa, zaś od zachodu Janowa Góra[1]. Pod północne podnóża Janowca dochodzą ostatnie zabudowania wsi Stronie-Wieś[1].

Zbudowana z łupków łyszczykowych z wkładkami marmurów (wapieni krystalicznych) i amfibolitów serii strońskiej, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika[1]. W jej wschodnim stoku znajduje się Jaskinia Kontaktowa.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Północno-wschodnim i wschodnim stokiem Janowca, wzdłuż brzegu lasu przechodzi szlak turystyczny żółty szlak turystyczny ze Stronia Śląskiego na Halę pod Śnieżnikiem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 115. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]