Evgeny Morozov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jauhien Marozau)
Evgeny Morozov
ilustracja
Imię i nazwisko urodzenia

Евгений Морозов

Data i miejsce urodzenia

1984
Soligorsk

Zawód, zajęcie

publicysta

Alma Mater

Uniwersytet Amerykański w Bułgarii

Strona internetowa
Evgeny Morozov (2013)

Evgeny Morozov (ros. Евгений Морозов, Jewgienij Morozow; ur. w 1984 w Soligorsku[1]) – publicysta zajmujący się politycznymi i społecznymi implikacjami nowych technologii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Morozov urodził się na Białorusi. Dzięki stypendium Open Society Institute uzyskał wykształcenie na Uniwersytecie Amerykańskim w Bułgarii[2] w Błagojewgradzie, pracował w Berlinie w Open Society Institute. Emigrował do USA.

Jest członkiem New America Foundation i naukowcem wizytującym (ang. visiting scholar) na Stanford University[3]. Jest blogerem magazynu Foreign Policy – tworzy blog Net Effect[4]. Pracuje również dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, tworząc kolumnę Krzemowa demokracja (niem. Silicon Demokratie)[5]. W lipcu 2009 wystąpił na konferencji TED[6].

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Swoją pierwszą książką The Net Delusion. The Dark Side of Internet Freedom (pol. Złudzenie sieci. Ciemna strona wolności, 2011) Morozov atakuje pogląd o nierozerwalnym związku internetu z wolnością. Krytykuje przekonanie, że im więcej Irańczyków, Egipcjan czy Wietnamczyków używa Facebooka i Twittera, tym większe są szanse na demokratyczne reformy w tych krajach[7]. Morozov uważa, że jest to idea lobbysty Jareda Cohena, dyrektora finansowanego przez Google'a think tanku Google Ideas. Podchodzi sceptycznie do naiwnej (jego zdaniem) teorii o jedynie dobrych skutkach rozpowszechnienia internetu i serwisów społecznościowych. Twierdzi, że serwisy te służą reżimom totalitarnym do upowszechniania propagandy i są przez nie wykorzystywane do nadzoru członków społeczeństwa i represjonowania politycznych przeciwników reżimu, ponieważ informują o ich działaniach i powiązaniach między nimi[8].

Sądzi, że daleko ważniejsze dla upadku reżimów nieprzestrzegających praw człowieka jest niesprzedawanie technologii nadzoru społeczeństwa wykorzystujących big data i embargo na handel bronią[9]. Jest autorem terminu cyber-utopizm.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Morozov wydał (jako Evgeny Morozov) dwie książki:

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Evgeny Morozov: How democracy slipped through the net. guardian.co.uk, (ang.)
  2. Wpis na Twitterze [dostęp 2013-05-12]
  3. Evgeny Morozov - FSI Stanford. The Freeman Spogli Institute for International Studies at Stanford University.
  4. Evgeny Morozov – Foreign Policy. [dostęp 2019-06-12]. (ang.).
  5. Kolumne „Silicon Demokratie” (niem.)
  6. Evgeny Morozov, Erfüllt das Internet Orwells schlimmste Erwartungen? TED.com. (niem.) wrzesień 2009 [dostęp 2013-05-12]
  7. Wojciech Orliński, KGB na Fejsie, 08.05.2013, wyborcza.pl, dostęp 2013-05-12
  8. Evgeny Morozov: How dictators watch us on the web. [w:] „Prospect” [on-line]. Prospect Magazine, 2009-11-18. [dostęp 2013-05-15]. (ang.).
  9. CCC-Kongress: Liebesaffäre zwischen westlichen Technologie-Unternehmen und Diktatoren. „Die Zeit”, 27. Dezember 2011] (niem.)
  10. Previous Winners. Shorenstein Center on Media, Politics and Public Policy. [dostęp 2019-06-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-07)]. (ang.).
  11. Office for Intellectual Freedom of the American Library Association: IFRT Oboler Award Winner Announced! 9. Februar 2012 (ang.) [dostęp 2013-05-12]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]