TED (konferencja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo konferencji TED

TED (Technology, Entertainment and Design) – konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – "idei wartych rozpowszechniania". Obecnym kuratorem jest Brytyjczyk, Chris Anderson, były dziennikarz komputerowy i wydawca.

Pierwsza odbyła się w 1984 w zamierzeniu jako jednorazowe wydarzenie[1]. W 1990 odbyła się w Monterey w Kalifornii i od tego czasu jest imprezą organizowaną corocznie. Początkowo miała głównie technologiczny profil, ze względu na bliskość Doliny Krzemowej. Obecnie jej tematyka dotyczy także nauki i kultury. Jest organizowana w Long Beach i Palm Springs w USA oraz Europie i Azji. Od czerwca 2006 wykłady są udostępniane online na licencji Creative Commons na stronie www oraz kanale YouTube. Do stycznia 2014 udostępniono ponad 53 tysiące wykładów, oglądanych w sumie ponad 890 milionów razy[2]. Od 2005 przyznawane są nagrody, do 2009 trzy po 100 tysięcy dolarów, od 2010 jedna w wysokości 300 tysięcy dolarów. Ich celem jest umożliwienie realizacji projektu mającego zmienić świat.

Każdy mówca dostaje maksymalnie 18 minut. Wśród najważniejszych uczestników było wielu wybitnych naukowców, polityków, przedsiębiorców i działaczy społecznych, m.in.: Gordon Brown, Bill Clinton, Richard Dawkins, Jimmy Wales, Bill Gates, Jane Goodall, Stephen Hawking, Naomi Klein, Colin Powell. Pierwszym Polakiem na konferencji TED był Jacek Utko (2009)[3].

Oprócz oficjalnych konferencji TED są także TEDx (TEDx, x – independently organized event), niezależne i organizowane lokalnie, podlegające niektórym regułom TED.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Virginia Hefferman: Confessions of a TED addict (ang.). The New York Times, 23 stycznia 2009. [dostęp 2010-07-12].
  2. Strona informacyjna kanału TED – YouTube.
  3. Jacek Utko: Newspaper designer (ang.). W: Speakers [on-line]. TED, 2009. [dostęp 2010-09-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]