Jeżoskórka żółtobrązowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jeżoskórka żółtobrązowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

pieczarkowate

Rodzaj

jeżoskórka

Gatunek

jeżoskórka żółtobrązowa

Nazwa systematyczna
Echinoderma perplexum (Knudsen) Bon
Docums Mycol. 21(no. 82): 63 (1991)

Jeżoskórka żółtobrązowa, czubajeczka żółtobrązowa (Echinoderma perplexum (Knudsen) Bon) – gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae)[1]. Jest grzybem trującym[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Echinoderma, Agaricaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w 1981 r. Henning Knudsen, nadając mu nazwę Lepiota perplexa. W 1991 r. Marcel Bon przeniósł go do rodzaju Echinoderma[1].

W 2003 r. Władysław Wojewoda zarekomendował polską nazwę czubajeczka żółtobrązowa dla synonimu Lepiota perplexa[3]. Po przeniesieniu gatunku do rodzaju Echinoderma stała się niespójna z nazwą naukową. W 2021 r. Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zarekomendowała nową nazwę jeżoskórka żółtobrązowa[4].

Synonimy:

  • Cystolepiota perplexa (Knudsen) Bon 1985
  • Lepiota perplexa Knudsen 1981[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 3–9(11) cm, początkowo półkulisty z podwiniętym brzegiem, później płasko wypukły lub płaski. Powierzchnia cielistobrązowa, z brązowymi ostrosłupowymi kolcami o wysokości ok. 1 mm, na kremowym do jasnobrązowego spodzie. Kolce spłaszczają się i blakną z wiekiem, łatwo też ulegają starciu. Brzeg jest krótko podwijany i przechodzący w blaszki[2].

Blaszki

Początkowo o barwie od białawej do żółtawej, później jasnobrązowe, wolne, zawsze bardzo blisko siebie, z międzyblaszkami, u starszych okazów z pofałdowanymi ostrzami[2].

Trzon

Wysokość 5–11 cm, grubość 1–2(3) cm, cylindryczny, włóknisty, z bulwiastą podstawą, brązowo brodawkowatą i z białawą grzybnią nieco zakorzenioną. Powierzchnia jasnobrązowa, beżowa, żółtobrązowa, gładka, z odpadającymi kolczastymi łuskami w dolnej części trzonu i jaśniejszym wierzchołkiem. Pierścienia brak, co najwyżej w jego miejscu jest łuskowata strefa[2].

Miąższ

W kapeluszu białawy lub kremowożółty, w dolnej części trzonu brązowy do żółtobrązowego. Zapach nieprzyjemny, podobny do palonej gumy, rzadko neutralny i niewyczuwalny, smak niewyraźny[2].

Wysyp zarodników

Biały[2].

Cechy mikroskopowe

Podstawki czterozarodnikowe ze sprzążkami bazalnymi. Zarodniki 5,5–7 × 2,3–3 µm, Q = 2,1–2,6, o kształcie pocisku, cylindryczne, dekstrynoidalne, w odczynniku Melzera ciemnoczerwono-brązowe. Cheilocystydy 20–35 × 5–9 µm, workowate, wrzecionowate, maczugowate. Strzępki w skórce kapelusza o szerokości ok. 3–10 µm ze sprzążkami, kolce kapelusza mają pęcherzykowo-elipsoidalne komórki końcowe o wymiarach ok. 20–60 × 15–40 µm[2].

Gatunki podobne

Jeżoskórka ostrołuskowa (Echinoderma asperum), jeżoskórka pomarańczowobrzega (Echinoderma calcicola), jeżoskórka żółtobrązowa (Echinoderma perplexum), jeżoskórka ciernista (Echinoderma echinaceum), czubajka kania (Macrolepiota procera)[2].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Podano stanowiska jeżoskórki żółtobrązowej niemal głównie w Europie, poza nią tylko jeno w Ameryce Północnej[6]. W Polsce do 2003 r. jedyne stanowisko podała Alina Skirgiełło w Białowieskim Parku Narodowym w 1992 r. Według W. Wojewody częstość występowania tego gatunku i stopień zagrożenia nie są znane[3].

Naziemny grzyb saprotroficzny. Rośnie w iglastych, liściastych i w zaroślach[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2023-01-31] (ang.).
  2. a b c d e f g h Ringloser Stachelschirmling [online], 123 Pilzsuche [dostęp 2023-01-31] (niem.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. Rekomendacja nr 2/2021 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego [online] [dostęp 2021-07-16].
  5. Species Fungorum [online] [dostęp 2023-01-31] (ang.).
  6. Występowanie Echinoderma perplexum na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2023-01-31].