Judenlager w Puszczykowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obóz pracy dla Żydów w Puszczykowie
Judenlager
Typ

obóz pracy (męski)

Rozpoczęcie działalności

koniec 1941

Zakończenie działalności

25 sierpnia 1943

Terytorium

Puszczykowo

Miejsce

ul. Brata Józefa Zapłaty 2

Pierwotne przeznaczenie

Zgromadzenie Braci Serca Jezusowego

Powierzchnia

5 ha

Komory gazowe

brak

Liczba podobozów

0

Liczba więźniów

32-40

Narodowość więźniów

Żydzi z okolic Łodzi (mężczyźni)

Liczba ofiar

minimum 6

Komendanci

Mlynek

Upamiętnienie

brak

Położenie na mapie Puszczykowa
Mapa konturowa Puszczykowa, u góry znajduje się punkt z opisem „Obóz pracy dla Żydów w Puszczykowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Obóz pracy dla Żydów w Puszczykowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Obóz pracy dla Żydów w Puszczykowie”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Obóz pracy dla Żydów w Puszczykowie”
Ziemia52°17′36,0″N 16°51′18,5″E/52,293333 16,855139

Obóz pracy dla Żydów w Puszczykowieniemiecki nazistowski obóz pracy dla Żydów (mężczyzn), zlokalizowany na terenie Puszczykowa przy ul. Brata Józefa Zapłaty 2, w zagarniętym przez Niemców domu zakonnym Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego[1].

Już we wrześniu 1939 Niemcy zrabowali wszystkie żydowskie majątki na terenie Puszczykowa. Pod koniec 1941 uruchomili obóz pracy, w którym początkowo przebywało 32 Żydów (tylko zdrowych, silnych mężczyzn) z okolic Łodzi. Mieszkali oni w dwudziestu pokojach po zakonnikach i przerobionej na salę zbiorową dawnej kaplicy klasztornej. Gmach otaczał ogród o powierzchni około 20 mórg[1].

Nadzór nad obozem pełnił komisarz okupacyjnego Urzędu Gminy, Niemiec o nazwisku Mlynek (Mlinek[2]). Bieżące zabezpieczenie zapewniał puszczykowski posterunek niemieckiej policji. Niemieckie formacje mundurowe nie strzegły obozu, zlecając to zewnętrznym firmom cywilnym. Obóz był zaopatrywany w ubrania i żywność przez zarząd Getta Łódzkiego (Litzmannstadt Ghetto). Więźniowie wymykali się na zewnątrz (na teren Starego Puszczykowa[2]) celem organizowania pożywienia, mimo że groziła za to kara śmierci (zarówno im, jak i Polakom przekazującym żywność). Nigdy nie zostali przyłapani na takich eskapadach[2]. Traktowanie więźniów obozu puszczykowskiego było nieco lepsze niż w innych lokalizacjach, gdyż nie wspomina się o przypadkach ich bicia, nie dążono też do fizycznego unicestwienia osadzonych[2]. Niezależnie od tego warunki bytowe były fatalne, brakowało lekarstw, a wyżywienie było bardzo ograniczone[1].

Żydów (przeciętnie około 40 osób) wykorzystywano przede wszystkim do robót publicznych, np. kopania rowów melioracyjnych w Puszczykowie, m.in. w rejonie grobli kolejowej i drogowej. Po zakończeniu prac w lecie 1943 obóz zlikwidowano 25 sierpnia, a pozostałych więźniów wywieziono do obozu zagłady Kulmhof (część z nich przeżyła wojnę, a dwóch odwiedziło potem teren po obozie[2]). Nie zachował się imienny spis więźniów przebywających w obozie. W latach 1942–1943 zanotowano tylko nazwiska sześciu zmarłych w tym czasie osób: Israel Kemmel (36 lat z Łodzi), Chaim Karlstrum (39 lat), Dawid Rozenbaum (42 lata z Łodzi), Jakub Rychter (36 lat z Łodzi), Fischer Gewiertz (17 lat z Piotrkowa Trybunalskiego) i Nachum Jeszna Ofman (20 lat z Łodzi). Zmarłych pochowano na lokalnym cmentarzu w kwaterze przeznaczonej dla innowierców i samobójców, a pogrzeby odbywały się w obecności innych Żydów i zgodnie z ich obrządkiem (modlitwy), bez udziału jakiejkolwiek asysty niemieckiej. Zmarłych chowano bez trumien w pozycji kucznej lub leżącej. Oficjalne przyczyny zgonu to gruźlica, problemy sercowe i osłabienie organizmu[2]. Groby nie zachowały się[1].

Postępowanie przeprowadzone przez Sąd Grodzki w Poznaniu jesienią 1945 wykazało, że w obozie nie dokonano żadnej egzekucji lub zbrodni z wynikiem śmiertelnym. Według dr Krystyny Ziółkowskiej z Muzeum Martyrologii w Żabikowie, która przeanalizowała materiały izraelskie dotyczące puszczykowskiego Judenlagru, jest on przez historyków uważany za jedną z najlżejszych placówek swojego typu, z bardzo ludzkimi, jak na standardy niemieckie, warunkami przetrzymywania więźniów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Maciej Krzyżański, Przyczynek do historii Żydów w Puszczykowie, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/2016, s. 257–259, ISSN 0137-3552.
  2. a b c d e f g Michał Thiel, Obóz żydowski – Judenlager – w Puszczykowie, w: Echo Puszczykowa, nr 2(121)/2002, s.7-8.