Karol Dickens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charles Dickens
Boz
Charles Dickens
Podpis Charles Dickens
Data i miejsce urodzenia 7 lutego 1812
Landport
Imię i nazwisko przy narodzeniu Charles John Huffam Dickens
Data i miejsce śmierci 9 czerwca 1870
Gadshill
Zawód pisarz
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Źródła Karol Dickens w Wikiźródłach
Wikicytaty Karol Dickens w Wikicytatach
Charles Dickens (1812-1870)
Charles Dickens z córkami

Charles John Huffam Dickens, pseudonim Boz (ur. 7 lutego 1812 w Landport koło Portsmouth, zm. 9 czerwca 1870 w Gadshill koło Rochester w hrabstwie Kent[1]) – angielski powieściopisarz. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Był synem urzędnika admiralicji. Jego ojciec został w 1824 roku uwięziony za długi, przez co rodzina popadła w nędzę. Dickens musiał wówczas podjąć pracę zarobkową, początkowo w fabryce pasty do butów, a później jako urzędnik sądowy.

Zdobył pewne wykształcenie i w 1832 roku zaczął pracować jako sprawozdawca parlamentarny oraz dziennikarz w londyńskich dziennikach liberalno-reformatorskich. W tym okresie zaczął pisać pierwsze, publikowane w czasopismach, szkice wydane jako Szkice Boza (Sketches by Boz 1836, wydanie polskie 1955). Po sukcesie Klubu Pickwicka zajął się przede wszystkim twórczością literacką. Dickens odwiedził Amerykę dwa razy – w latach 1842 i 1868.

W licznych powieściach dał wyraz wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę społeczną, bezduszność praw wobec ludzi ubogich, realistyczny i drobiazgowy opis środowisk społecznych (mieszczańskich, biedoty miejskiej) zespalał z romantyczną atmosferą baśniowości i liryzmem. Stał się kronikarzem życia ówczesnego Londynu. Często utrwalał postacie dziwaków i ekscentryków o rysach karykaturalno-groteskowych. Dickens operował szeroką skalą humoru, często o zabarwieniu satyrycznym.

Kiedy umarł, w wielu angielskich domach przywdziano żałobę.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Opowieści wigilijne[edytuj | edytuj kod]

(łączne wydanie polskie 1958)

Inne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]