Katarzyna Filipowicz-Polańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katarzyna Filipowicz-Polańska
Data i miejsce urodzenia

29 sierpnia 1920
Warszawa

Data i miejsce śmierci

13 marca 2002
Kopenhaga, Dania

Zawód, zajęcie

ginekolog-cytolog

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Wojska (czterokrotnie) Krzyż Armii Krajowej Odznaka Skarbu Narodowego RP Warszawski Krzyż Powstańczy

Katarzyna Hanna Filipowicz-Polańska z domu Prawdzic-Filipowicz (ur. 29 sierpnia 1920 w Warszawie, zm. 13 marca 2002 w Kopenhadze[1]) – polska ginekolog-cytolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Stefana Prawdzic-Filipowicza i Józefy z Broniewskich. Od 1941 studiowała medycynę na Wydziale Lekarskim Tajnego Uniwersytetu Warszawskiego, równocześnie od 1941 działała w konspiracji używając pseudonimu Kasia. Po wybuchu powstania warszawskiego uczestniczyła w nim w szeregach służb medycznych, była pielęgniarką w szpitalu polowym przy ul. Jaworzyńskiej[2], który zorganizowano w ramach Oddziału „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej). Po upadku walk powstańczych została ewakuowana razem z rannymi.

Po zakończeniu działań wojennych znalazła się w Krakowie, gdzie kontynuowała przerwane studia, a w 1946 ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowała w klinice ginekologicznej w Łodzi, a następnie w Krakowie, gdzie uzyskała II stopień specjalizacji, a w 1965 obroniła doktorat. W 1975 ze względów politycznych wyemigrowała do Danii i zamieszkała w Kopenhadze, zaangażowała się w pracę naukową i społeczną. Została powołana na członka VIII Rady Narodowej Rządu RP w Londynie, była członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego Na Obczyźnie[3], w 1986 na Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie przedstawiła i obroniła pracę habilitacyjną. Swoje wspomnienia z czasów II wojny światowej zawarła w opublikowanej w 1992 książce „Konspiracyjna działalność dydaktyczna i naukowa w latach 1939-1945”.

Zmarła w 2002 i zgodnie ze swoją wolą spoczęła na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie[4].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]