Klasztor Franciszkanów w Helu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klasztor Franciszkanów w Helu
Ilustracja
Klasztor oo. franciszkanów na Helu
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Hel

Kościół

Kościół katolicki

Właściciel

Zakon Braci Mniejszych

Prowincja

św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu

Gwardian

o. Ireneusz Główczewski OFM

Typ zakonu

męski

Liczba zakonników (2021)

3

Obiekty sakralne
Kościół

Bożego Ciała

Kaplica

W domu zakonnym

Fundator

Franciszkanie

Materiał budowlany

Czerwona Cegła

Data budowy

XX wiek

Położenie na mapie Helu
Mapa konturowa Helu, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Klasztor Franciszkanów w Helu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Klasztor Franciszkanów w Helu”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Klasztor Franciszkanów w Helu”
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa konturowa powiatu puckiego, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Klasztor Franciszkanów w Helu”
Ziemia54°36′19″N 18°48′08″E/54,605278 18,802222
Strona internetowa

Klasztor Franciszkanów na Helu − dom zakonny męski parafii Bożego Ciała w Helu przy ul. Wiejskiej 46 w Helu[1]. Należy do Prowinicji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Poznaniu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed II wojną światową budynek był plebanią Kościoła ewangelickiego w Helu.

W 1946 roku opiekę nad budynkiem oraz rzymskokatolicką parafią Bożego Ciała w Helu objęli franciszkanie z Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. Od utworzenia w 1991 roku Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu, klasztor wraz z parafią i kościołem należy do tejże prowincji. Początkowo stanowił dom filialny konwentu franciszkanów w Wejherowie[2], obecnie jest odrębną placówką.

Klasztor przez lata był miejscem wypoczynku duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego. Miejscowi franciszkanie pełnili również obowiązki kapelanów garnizonu wojskowego w Helu[3].

W klasztorze siedzibę ma kancelaria parafii Bożego Ciała w Helu. Funkcje gwardiana i proboszcza zazwyczaj są połączone[4].

Dąb Franciszek[edytuj | edytuj kod]

Przed głównym wejściem do klasztoru, od XVII wieku rośnie dąb, w 1973 roku uznany pomnikiem przyrody. Dąb nosi imię Franciszek od patrona Zakonu Braci Mniejszych, św. Franciszka z Asyżu.

W 2014 roku drzewo zgłoszone zostało do IV edycji Konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Erwin Urbaniak OFM: Schematyzm Prowincji św. Franciszka Zakonu Braci Mniejszych − Franciszkanów w Polsce. Wronki: Kuria Prowincjalna, 1992, s. 28.
  2. Barbara Pieszak, Kościół i Parafia Bożego Ciała w Helu, 2015.
  3. Idzi Paweł Tic OFM (red.): Katalog Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych. Chryzostom Jan Kurek OFM (noty historyczne). Rzym-Katowice: Kuria Prowincjalna OO. Franciszkanów, 1979, s. 67-68.
  4. Hieronim Dłubis OFM, Salezy Tomczak OFM: Schematyzm Prowincji Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Katowice: Kuria Prowincjalna Franciszkanów w Katowicach, 1989, s. 80-81.
  5. CONCEPT Intermedia www.sam3.pl, Dąb „ Święty Franciszek” zgłoszony do IV edycji konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja [online], Hel - Początek Polski [dostęp 2020-06-14] (pol.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]