Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej
Państwo

 Polska

Siedziba

Nowy Sącz

Rodzaj stowarzyszenia

Stowarzyszenie

Zasięg

Rzeczpospolita Polska i zagranica

Przewodniczący

Józef Oleksy

Nr KRS

0000204627

Data rejestracji

29 kwietnia 2004

brak współrzędnych
Strona internetowa

Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej – stowarzyszenie założone w połowie lat 50. XX wieku. Skupia sympatyków i miłośników Nowego Sącza i Sądecczyzny, znanych ludzi polityki, kultury, nauki i biznesu legitymujących się sądeckim rodowodem lub związanych w przeszłości miejscem edukacji i pracy zawodowej, a rozsianych obecnie po kraju i świecie.

Znakiem rozpoznawczym stowarzyszenia był usytuowany na gmachu przy narożniku ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej w Warszawie neon z napisem „Odwiedzajcie Ziemię Sądecką”, rozmieszczonym na tle gór i stylizowanego ruchomego słońca. Sądecki neon, opiewany nawet w jednej z ballad Wojciecha Młynarskiego, zdobił centrum stolicy od 1962 roku do lat 80. i był symbolem swojego rodzaju „ambasady” Sądecczyzny w Warszawie.

Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej reaktywowano w 2004 r.

Ważnym momentem integracyjnym Klubu są Zjazdy Sądeczan: w Nowym Sączu, Krynicy, Rytrze, Krakowie i Warszawie. Stowarzyszenie ma oddziały w Chicago i Detroit.

Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej współorganizuje w Nowym Sączu Forum Młodych, integralną część Forum Ekonomicznego Polska-Wschód w Krynicy, inicjuje przedsięwzięcia kulturalne, funduje corocznie stypendia dla najlepszych maturzystów.

Ważną inicjatywą Klubu było uruchomienie – przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i innymi partnerami – filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W dorobku Klubu jest też wmontowanie (i uroczyste odsłonięcie) w gmach sądeckiego szpitala tablicy upamiętniającej sądeczan – żołnierzy ZWZ, którzy uwolnili w lipcu 1940 r. uwięzionego w Nowym Sączu przez hitlerowców emisariusza Rządu Polskiego Jana Karskiego.

Zarząd Klubu[edytuj | edytuj kod]

Znani członkowie Klubu[edytuj | edytuj kod]