Kościół św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (nowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościoły św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (murowany)
kościół filialny
Ilustracja
Widok kościoła filialnego w Sowczycach
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Sowczyce

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy

Wezwanie

Antoniego Padewskiego

Wspomnienie liturgiczne

13 czerwca

Położenie na mapie gminy Olesno
Mapa konturowa gminy Olesno, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościoły św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (murowany)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościoły św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (murowany)”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościoły św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (murowany)”
Położenie na mapie powiatu oleskiego
Mapa konturowa powiatu oleskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościoły św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (murowany)”
Ziemia50°50′35,416″N 18°29′33,061″E/50,843171 18,492517
Strona internetowa

Nowy kościół św. Antoniego Padewskiegorzymskokatolicki kościół filialny, położony w Sowczycach (gmina Olesno). Świątynia należy do parafii Nawiedzenia NMP w Łomnicy w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.

Historia i wyposażenie kościoła[edytuj | edytuj kod]

W 1957 roku proboszcz parafii w Łomnicy ksiądz Gustaw Łysik wraz z mieszkańcami postanowili wybudować w Sowczycach nowy kościół, ponieważ stary, drewniany kościółek okazał się już za mały dla wzrastającej rzeszy wiernych. Już w 1957 roku poświęcenia kamienia węgielnego dokonał, pochodzący z Sowczyc, ks. biskup Juliusz Bieniek. Prace budowlane trwały do 1962 roku, jednakże wnętrze wyposażano stopniowo jeszcze przez dłuższy czas. W maju 1966 roku poświęcone zostały przez ks. bp. Franciszka Jopa, dzwony kościelne, które zostały wykonane przez odlewnię dzwonów i odlewów artystycznych w Dąbrowie Górniczej. Na jednym z dzwonów widnieje napis: "Ufundował ks. proboszcz Władysław Rakoczy w roku jubileuszowym 1966", a na drugim "Dzwon ten został ufundowany z ofiar wiernych parafian Sowczyce w roku 1966". Na wieży zawieszone są trzy dzwony:

  • duży o wadze 360 kg i tonie a1
  • średni o wadze 220 kg i tonie c2
  • mały o wadze 110 kg i tonie e2

W 1967 roku zostało zainstalowane urządzenie grzewcze. W 1989 roku zakupiono nowy konfesjonał, a rok później pomalowano zakrystię. W 1992 roku zmieniono oświetlenie prezbiterium, zamieniając stare oświetlenie na nowe lampy halogenowe. W 1995 roku przeprowadzono malowanie kościoła oraz wstawiono wykonane, pochodzącego z Sowczyc, Michała Tkacza, rzeźby:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kościół filialny w Sowczycach. [dostęp 2013-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 lipca 2013)].