Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Kucharach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła
kl.IV-73/58/54 z 19.05.1954[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Kuchary

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Bartłomieja Apostoła w Kucharach

Wezwanie

św. Bartłomieja Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

24 sierpnia

Położenie na mapie gminy Gołuchów
Mapa konturowa gminy Gołuchów, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła”
Położenie na mapie powiatu pleszewskiego
Mapa konturowa powiatu pleszewskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Bartłomieja Apostoła”
Ziemia51°48′39,0″N 17°58′57,1″E/51,810833 17,982528

Kościół świętego Bartłomieja Apostoła w Kucharachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Gołuchów diecezji kaliskiej).

Widok kościoła przed 1917

Jest to świątynia wzniesiona w 1686 roku. Ufundowana została przez proboszcza kanoników regularnych z Kalisza Adama Niesobowicza. W latach 1970 – 79 była remontowana.

Budowla jest drewniana, jednonawowa, wzniesiona została w konstrukcji zrębowej. Świątynia jest orientowana, wybudowano ją z drewna modrzewiowego. Jej prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, trójbocznie zamknięte, z boku umieszczona jest zakrystia. Z boku nawy znajduje się kruchta. Od frontu jest umieszczona niska czworoboczna, masywna wieża, mieszcząca kruchtę w przyziemiu. Zwieńcza ją gontowy dach namiotowy z iglicą. Kościół jest nakryty dachem dwukalenicowym, pokrytym gontem, na dachu znajduje się kwadratowa wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją blaszany dach hełmowy. Wnętrze nakryte jest płaskim stropem obejmującym nawę i prezbiterium. We wnętrzu znajduje się chór muzyczny. Polichromia jest ozdobiona postaciami apostołów. Ołtarz główny i dwa boczne reprezentują styl wczesnobarokowy i powstały około 1630 roku. Chrzcielnica w stylu barokowym posiada formę rajskiego drzewa. Relikwiarz drewniany pochodzi z XVI wieku i jest ozdobiony postacią Świętego Mikołaja. Na ścianach jest umieszczona ceramiczna Droga Krzyżowa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-09-13].
  2. Kuchary [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2021-09-13].