Kościół św. Franciszka i św. Leonarda oraz klasztor Franciszkanów w Dusznikach-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Franciszka i św. Leonarda oraz klasztor Franciszkanów
Państwo

 Polska

Miejscowość

Duszniki-Zdrój (Zdrój)
ul. Podgórska 4

Kościół

Kościół katolicki

Właściciel

Zakon Braci Mniejszych

Prowincja

św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych we Wrocławiu

Gwardian

o. Jarosław Marek Zatoka OFM

Typ zakonu

męski

Obiekty sakralne
Kościół

św. Franciszka i św. Leonarda

Styl

neoklasycyzm

Materiał budowlany

cegła
piaskowiec

Data budowy

1925-1926

Położenie na mapie Dusznik-Zdroju
Mapa konturowa Dusznik-Zdroju, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Franciszka i św. Leonarda oraz klasztor Franciszkanów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Franciszka i św. Leonarda oraz klasztor Franciszkanów”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Franciszka i św. Leonarda oraz klasztor Franciszkanów”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Franciszka i św. Leonarda oraz klasztor Franciszkanów”
Ziemia50°23′39″N 16°23′12″E/50,394222 16,386667
Strona internetowa

Kościół świętego Franciszka i świętego Leonarda oraz klasztor Franciszkanówrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kudowa-Zdrój diecezji świdnickiej oraz klasztor należący do prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.

Zespół został zbudowany w latach 1925-1926 jako klasztor i równocześnie dom wypoczynkowy dla braci franciszkanów z całej prowincji śląskiej. Projekt zespołu został wykonany przez architekta Alfreda Trumpkego. Wszelkie prace wchodzące w zakres stolarki, a więc ławki, drzwi do kościoła i klasztoru, okna i całe umeblowanie pomieszczeń zostały wykonane przez braci zakonnych w stolarni klasztornej w Nysie pod kierunkiem dobrze wykształconego w tym kierunku brata Edwarda Mansfelda. Z kolei konfesjonał i stacje Drogi Krzyżowej zostały wykonane i sprezentowane przez księży z Bytomia. W przedsionku świątyni została umieszczona tablica upamiętniająca ofiary powodzi, która zniszczyła Duszniki-Zdrój w 1998 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościoły. Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju. [dostęp 2016-04-20]. (pol.).

.