Kościół św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Iwoniczu-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych
A-730 z dnia 30.06.1973 oraz A-1109 z 28.02.2013[1]
kościół filialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Iwonicz-Zdrój
pl. Wojciecha Oczki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Iwona

Wezwanie

św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

Wspomnienie liturgiczne

19 maja i pierwsza niedziela lipca

Położenie na mapie Iwonicza-Zdroju
Mapa konturowa Iwonicza-Zdroju, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych”
Położenie na mapie powiatu krośnieńskiego
Mapa konturowa powiatu krośnieńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych”
Położenie na mapie gminy Iwonicz-Zdrój
Mapa konturowa gminy Iwonicz-Zdrój, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych”
Ziemia49°33′44,5″N 21°47′25,9″E/49,562361 21,790528

Kościół świętego Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorychrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Iwona w Iwoniczu-Zdroju.

Świątynia została wzniesiona w 1895 roku. Ufundowana została przez hrabiego Załuskiego i zaprojektowana przez architekta austriackiego Favorgera. Gruntownie została wyremontowana w 1927 roku i latach 1948 – 52 po uszkodzeniach z okresu Ii wojny światowej – zatarte zostały wówczas częściowo cechy stylowe. W 1995 roku została połączona z nową świątynią dobudówką.

Jest to budowla drewniana, trzynawowa, posiadająca konstrukcję słupowo – ramową. Świątynia nie jest orientowana i została zbudowana w stylu neogotyckim. Kościół jest bazyliką posiadającą wydzielone po bokach niższe nawy. Prezbiterium nie jest wydzielone z nawy i jest zamknięte prostokątnie. Fasada frontowa posiada trzy wejścia i jest zwieńczona trójkątnym szczytem. Świątynia jest nakryta dachem jednokalenicowym, pokrytym blachą, na dachu znajdują się dwie ośmioboczne wieżyczki na sygnaturkę, zwieńczone blaszanymi ostrosłupowymi dachami hełmowymi. Wnętrze jest podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów z arkadami po trzy sztuki. Strop posiada przekrój trójkąta i dekorację kasetonową. Prospekt organowy reprezentuje styl neogotycki i został wykonany na z początku XX wieku. Ołtarz główny został zbudowany w stylu neogotyckim, natomiast dwa ołtarze boczne powstały pod koniec XIX wieku i zostały zbudowane w stylu eklektycznym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2017-10-16].
  2. Iwonicz-Zdrój, województwo podkarpackie, powiat krośnieński. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2017-10-16]. (pol.).