Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Olszowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej
607 z 31.12.1990[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Olszowa

Adres

ul. Granitowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jadwigi Śląskiej w Olszowej

Wezwanie

Świętej Jadwigi Śląskiej

Wspomnienie liturgiczne

16 października

Położenie na mapie gminy Kępno
Mapa konturowa gminy Kępno, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej”
Położenie na mapie powiatu kępińskiego
Mapa konturowa powiatu kępińskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Jadwigi Śląskiej”
Ziemia51°17′46,2″N 18°02′57,6″E/51,296167 18,049333

Kościół świętej Jadwigi Śląskiej w Olszowejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Kępno diecezji kaliskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wzniesiona w 1749 roku. W 1870 roku została dobudowana zakrystia. Kościół został gruntownie odrestaurowany w latach 1982 – 84 – dobudowano wówczas nawy boczne pod kierunkiem Jana Migela.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budowla jest drewniana, trzynawowa, posiada mieszaną konstrukcję: zrębową i szkieletową. Świątynia jest orientowana wzniesiona została na planie krzyża. Jej prezbiterium jest węższe w stosunku do nawy, zamknięte jest trójbocznie, z boku znajduje się zakrystia. Od frontu jest umieszczona kwadratowa wieża konstrukcji słupowej, osadzona na nawie. Zwieńcza ją dach namiotowy. Na dachu znajduje się cebulasty blaszany dach hełmowy z latarnią. Od frontu nawy jest umieszczona kruchta. Dwie kaplice boczne tworzą pozorny transept. Zamknięte są prostokątnie i posiadają kalenice niższe od nawy głównej. Świątynię nakrywa dach jednokalenicowy, pokryty blachą, na dachu znajduje się sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją blaszany dach hełmowy z latarnią. Wnętrze kościoła jest wyłożone boazerią. Stropy we wnętrzu są płaskie, niższe w nawach bocznych podparte są słupami i ozdobione wzorem geometrycznym. Chór muzyczny podpierają dwa drewniane słupy. Organy o 7 głosach zostały wykonane w 2 połowie XIX wieku przez Johanna Spiegela. Ostatni gruntowny remont instrumentu wykonał miejscowy parafianin w latach 80. XX wieku[2]. Ołtarz główny z tryptykiem renesansowym z 1595 roku, przedstawia Ukrzyżowanie oraz postacie klęczące fundatorów z kartuszami herbowymi Poraj i Nałęcz. Jeden ołtarz boczny w stylu późnorenesansowym pochodzi z połowy XVII wieku i jest ozdobiony herbem Ostoja, natomiast drugi reprezentuje styl rokokowy powstał w 2 połowie XVIII wieku. Ambona została wykonana w 1 połowie XIX wieku. Chrzcielnica z misą w kształcie anioła pochodzi z XVIII wieku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-03-29].
  2. Olszowa ( Kościół św. Jadwigi Śląskiej) [online], musicamsacram.pl [dostęp 2023-12-15] (pol.).
  3. Olszowa [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2021-04-02].