Kościół św. Jadwigi w Żukowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jadwigi w Żukowicach
45/48 z dnia 25.02.1958 oraz 1018/L z 16.02.1994 r[1]
kościół filialny
Ilustracja
Kościół św. Jadwigi w Żukowicach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żukowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Bartłomieja w Kłodzie

Wezwanie

św. Jadwiga Śląska

Położenie na mapie gminy Żukowice
Mapa konturowa gminy Żukowice, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi w Żukowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi w Żukowicach”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi w Żukowicach”
Położenie na mapie powiatu głogowskiego
Mapa konturowa powiatu głogowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jadwigi w Żukowicach”
Ziemia51°40′16,00″N 15°58′55,08″E/51,671111 15,981967

Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Żukowicachkościół parafialny należący do parafii pw. św. Bartłomieja w Kłodzie, dekanatu Głogów – NMP Królowej Polski, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej[2], zlokalizowany w Żukowicach, w gminie Żukowice, w powiecie głogowskim, w województwie dolnośląskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy wzmiankowany w 1376 roku. Obecna bryła wykonana jest z czerwonej cegły. Wieża została dobudowana w 1583 roku, ożywiona małymi oknami. Wnętrze kościoła w 1587 r. nakryte sklepieniem krzyżowo renesansowym. Wystrój wnętrza jest renesansowy i barokowy. Ołtarz główny barokowy poświęcony św. Jadwidze i jej siostrzenicy Elżbiecie z Turyngii. W jego centralnej części umieszczono figurkę patronki kościoła, a po lewej i prawej stronie św. Jakuba i św. Józefa. Antepedium rzeźbione przedstawiające zwiastowanie NMP. W północnej części nawy głównej znajduje się drugi ołtarz. Główną jego figurą jest św. Maria z Dzieciątkiem, szczyt zdobią dwa herby (być może fundatorów). Rzeźba św. Elżbiety umieszczona została na pewnej wysokości przy łuku tęczowym (dawniej stała na głównym ołtarzu). Organy posiadają formy późnobarokowe z II poł. XVIII w. Są typu mechanicznego i aktualnie nieczynne. Z jednej strony organów znajduje się obraz z 1585 roku (namalowany na deskach) poświęcony Henrykowi von Berge, natomiast z drugiej strony epitafium z początku XVIII w. z portretem Hansa Krzysztofa von Berge. Poza tym w kościele znajduje się więcej nagrobków poświęconych rodzinie von Berge, także na ścianie zewnętrznej znajduje się płaskorzeźba Christoph von Berge i żona. Najstarszy element kościoła to chrzcielnica wykonana z piaskowca z XIII-XIV wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2010-06-12].
  2. KŁODA pw. św. Bartłomieja Apostoła [online], Oficjalna strona Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej [dostęp 2021-04-26] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia Ziemi Głogowskiej, Zeszyt 5, TMG Głogów 1993 (Jerzy Dymytryszyn).
  • Die Katholischen Kirchen des Landkreises Glogau, Biblioteka podręczna działu historycznego, nr 99. (1937)