Kościół św. Jakuba Większego Apostoła w Dłużynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Jakuba Większego Apostoła
584/Wlkp/A z 25.03.1970[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Dłużyna

Adres

ul. ks. Juliana Dembińskiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jakuba Większego Apostoła w Dłużynie

Wezwanie

św. Jakuba Większego Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

25 lipca

Położenie na mapie gminy Włoszakowice
Mapa konturowa gminy Włoszakowice, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Większego Apostoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Większego Apostoła”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Większego Apostoła”
Położenie na mapie powiatu leszczyńskiego
Mapa konturowa powiatu leszczyńskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jakuba Większego Apostoła”
Ziemia51°58′07,2″N 16°22′20,6″E/51,968667 16,372389

Kościół świętego Jakuba Większego Apostoła w Dłużynierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat przemęcki archidiecezji poznańskiej).

Jest to świątynia ufundowana przez dziedzica dóbr Machcin, Waleriana Szeligi Bielińskiego i wzniesiona w latach 1838–1841 według projektu architektów: Petersona i Sollera. Budowniczym był Samuel Eckert ze Wschowy. W latach 1858–1859 została wzniesiona wieża, ufundowana przez Dziedzica Machcina, Mateusza Łakomickiego. Budowla została wzniesiona w stylu neorenesansowym, jest murowana i usytuowana na kamiennych fundamentach. Jednonawowy korpus powstał na planie wydłużonego prostokąta z dobudowaną od strony wschodniej przybudówką, zamkniętą trójbocznie, w której mieści się częściowo prezbiterium, za którym znajduje się zakrystia. Od strony zachodniej do nawy jest dostawiona na planie zbliżonym do kwadratu czterokondygnacyjna otynkowana wieża, której dwie ostatnie są węższe i oddzielone są gzymsem kordonowym z dachówki. Na tych kondygnacjach umieszczone są otwory okienne i żaluzjowe okiennice. nawę nakrywa dach dwuspadowy, wykonany z dachówki, na jego szczycie znajduje się sygnaturka, z kolei przybudówka nakryta jest dachem pięciopołaciowym, a wieża posiada wysoki sześciokątny ostrosłupowy dach wykonany z blachy miedzianej, wychodzący ze spłaszczonego dachu czteropołaciowego, zakończony puszką i krzyżem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]