Kościół św. Jana Chrzciciela w Buczku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Jana Chrzciciela
2/70/49 z dnia 18.08.1949 oraz 32 z 20.07.1967[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Buczek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Chrzciciela

Wezwanie

Świętego Jana Chrzciciela

Położenie na mapie gminy Buczek
Mapa konturowa gminy Buczek, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu łaskiego
Mapa konturowa powiatu łaskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Chrzciciela”
Ziemia51°30′15,08″N 19°09′51,07″E/51,504189 19,164186

Kościół świętego Jana Chrzcicielarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu zelowskiego archidiecezji łódzkiej.

Jest to świątynia gotycka, orientowana, składająca się z jednej nawy, posiadająca węższe prostokątne prezbiterium. Do prezbiterium od strony północnej i do kaplicy od strony wschodniej jest dobudowana zakrystia z kruchtą od strony wschodniej. Południowa kaplica w stylu renesansowym, jest sklepiona ośmioplanową kopułą opartą na żagielkach, północna kaplica nakryta jest sufitem. Dach świątyni jest dwuspadowy, nad kaplicami jest namiotowy. Fundatorami świątyni byli właściciele dóbr – Buczkowscy, którzy są pochowani pod prezbiterium. Kościół wybudowany z cegły był wielokrotnie przebudowywany – nawa została przedłużona, a w XVII wieku zostały dobudowane wspomniane wyżej późnorenesansowe kaplice na planie kwadratu: od strony południowej Walewskich, a od strony północnej Gomulińskich. Oszkarpowana ściana wschodnia jest zwieńczona trójkątnym szczytem z wieżyczką na sygnaturkę. Na osi fasady jest umieszczona czworoboczna wieża, przechodząca w górnej części w ośmioboczną. Okna kościoła są zamknięte półkoliście. Na ramie jednego z nich – w prezbiterium – jest umieszczona data 1712.

Wnętrze świątyni

Ołtarz główny został wykonany 1620 roku i mieści obrazy: Madonny z Dzieciątkiem, powyżej – św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem, a w zwieńczeniu scenę Chrztu Chrystusa w Jordanie z początku XVII wieku. Ołtarze boczne zostały wykonane w XVIII wieku. Umieszczone są nich obrazy św. Andrzeja i św. Józefa z Dzieciątkiem z XVII wieku. W kaplicy Gomulińskich znajduje się obraz poświęcony Świętej Trójcy, a w kaplicy Walewskich poświęcony św. Annie. W tej ostatniej znajduje się sufit z polichromią nawiązującą do treści ośmiu wezwań z Litanii Loretańskie jakby przynoszonej przez anioły. Ambona została wykonana na początku XVIII wieku. Na ścianach świątyni jest umieszczonych kilka pamiątkowych tablic z XIX i XX wieku. Jedna z nich jest dedykowana Zdzisławowi Walewskiemu, zmarłemu w wieku 24 lat w Warszawie w dniu 6 listopada 1862 roku, następna jest dedykowana Zygmuntowi Colonnie – Walewskiemu i Anigecie z Tarnowskich – Walewskich. Inna tablica dedykowana jest Przemysławowi Colonnie – Walewskiemu i Emilii z Zagórowskich. Jedna z tablic upamiętnia wielki remont kościoła: "Jasnogórskiej Pani w hołdzie na 600 – lecie 1382-1982. Jej czcicielom: Janowi Pawłowi II, papieżowi polakowi wybr. 16 X 1978, kard.Stefanowi Wyszyńskiemu, prymasowi Polski, gruntowna renowację tej świątyni dokonaną staraniem prob. ks. Z. Wujaka poświęcają wierni parafii Buczek A. 1978-1980 D". Kolejna tablica dedykowana jest księdzu Stefanowi Skowrońskiemu proboszczowi w latach 1939-1941, aresztowanemu przez okupanta hitlerowskiego w Buczku, a także innym kapłanom pochodzącym z tej parafii, którzy zginęli w czasie II wojny światowej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2016-01-26].
  2. Buczek, parafia Świętego Jana Chrzciciela. archidiecezja łódzka. [dostęp 2016-01-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-06)]. (pol.).