Kościół św. Marcina w Gostycynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Marcina
A/1566 z 14.07.2010[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Gostycyn

Adres

ul. Główna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Marcina

Wezwanie

św. Marcina

Wspomnienie liturgiczne

11 listopada

Położenie na mapie gminy Gostycyn
Mapa konturowa gminy Gostycyn, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Położenie na mapie powiatu tucholskiego
Mapa konturowa powiatu tucholskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Ziemia53°29′24,3″N 17°48′37,2″E/53,490083 17,810333

Kościół świętego Marcinarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat tucholski diecezji pelplińskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1819 roku. Następnie została rozbudowana w 1910 roku o prezbiterium i wieżę według projektu architektów: Behrendta i Fasta. Wnętrze nakrywa płaski strop[2].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Kościół posiada kilkanaście zabytków: Najstarszym z nich jest rzeźba Chrystusa ukrzyżowanego wykonana w stylu późnogotyckim przez nieznanego autora w XVI wieku.

Z XVIII wieku pochodzą: obraz z ołtarza głównego przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, namalowany przez nieznanego autora w stylu barokowym, a także rzeźby świętych Apostołów Piotra i Pawła, umieszczone w ołtarzu głównym. Ołtarz główny powstał w stylu barokowo-klasycystycznym około 1819 roku. Ołtarze boczne powstały w XVIII wieku w stylu późnobarokowym, zapewne w Koronowie.

W drugiej połowie XVIII wieku powstały:

  • Dwa obrazy umieszczone w części wieżowej budowli. Jeden (na początku XX wieku był umieszczony w lewym ołtarzu bocznym) przedstawia patrona świątyni - św. Marcina z Tours , drugi przedstawia św. Annę nauczającą Marię;
  • Płaskorzeźby wykonane w stylu rokokowym, powieszone na prawej i lewej ścianie kościoła. Jedna przedstawia scenę dzielenia się przez św. Marcina płaszczem ze spotkanym nędzarzem. Druga przedstawia scenę śmierci św. Józefa.

Na przełomie XVIII i XIX wieku została wykonana ambona w stylu późnobarokowym. W pierwszej ćwierci XIX wieku powstała klasycystyczna chrzcielnica. W 1864 roku została wykonana, w stylu ludowym, rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego. W drugiej połowie XIX wieku powstał neobarokowy krucyfiks, natomiast pod koniec tego wieku została wykonana neogotycka płaskorzeźba przedstawiająca prawdę wiary o Trójcy Świętej. W tym samym czasie powstała także neogotycka rzeźba przedstawiająca św. Jana Ewangelistę. Relikwiarz zawierający relikwie dwóch świętych, powstał w 1890 roku. W 1910 roku została wykonana eklektyczna płaskorzeźba, umieszczona nad głównym wejściem do świątyni[3].

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Ireneusz Machut (2022– )[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-07-07].
  2. Gostycyn (gm. Gostycyn, pow. tucholski) [online], Nasze kujawsko-pomorskie [dostęp 2020-07-07] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-29].
  3. O parafii [online], Parafia św. Marcina w Gostycynie [dostęp 2020-07-07].
  4. Nowi proboszczowie w Bysławiu i Gostycynie [online], tygodnik.pl [dostęp 2022-10-23] (pol.).