Kościół św. Piotra i Pawła w Rokiciu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Rokiciu
70/327/62 z dnia 7.1.1962[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rokicie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Małgorzaty w Rokiciu

Wezwanie

Piotr Apostoł, Paweł Apostoł

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie gminy Brudzeń Duży
Mapa konturowa gminy Brudzeń Duży, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Rokiciu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Rokiciu”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Rokiciu”
Położenie na mapie powiatu płockiego
Mapa konturowa powiatu płockiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Rokiciu”
Ziemia52°36′45,0″N 19°27′39,9″E/52,612500 19,461083

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Rokiciurzymskokatolicki kościół parafialny w Rokiciu, w powiecie płockim, w województwie mazowieckim. Funkcjonuje przy nim parafia św. Małgorzaty.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia powstała w początku XIII wieku (lub 1310[2]) w stylu romańskim i do dnia dzisiejszego nie uległa znaczniejszym ingerencjom w swoją architekturę zewnętrzną. Nazywana była kobylim kościołem, gdyż według miejscowych, niepotwierdzonych naukowo podań zbudowano ją za pieniądze pochodzące ze sprzedaży dzikich koni, które w tych okolicach wyłapywano (wzgórze, na którym stoi było miejscem koncentrowania się stad). Do 1790 przy kościele funkcjonował cmentarz[3].

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest stosunkowo niewielki i ma 18 metrów długości. Składa się z trzech części - prezbiterium, nawy i wieży na planie kwadratu. W 1783 wnętrze zostało poważnie przebudowane z zatraceniem pierwotnych cech stylowych[4].

Na wyposażeniu świątyni jest barokowy, złocony ołtarz, jak również XVII-wieczna chrzcielnica. Pod stopniami ołtarzowymi umieszczony jest grobowiec cześnika dobrzyńskiego Stanisława Myśliborskiego (zm. 1569) z płytą pamiątkową[3].

Na elewacjach znajdują się płytkie wgłębienia (dołki) w cegłach, które najprawdopodobniej są pozostałościami po wzniecaniu ognia w Wielką Sobotę. Część z nich oznaczała zmarłych chowanych na przykościelnym cmentarzu (przy dołkach ryto też znaki będące prostymi wiejskimi epitafiami - jodełki, pługi, krzyże). Oprócz tego na cegłach wyryte są różne imiona i nazwiska stanowiące swoiste pamiątki osób zwiedzających kościół[3] lub go remontujących[4]. Najstarszy ryt tego typu pochodzi z 1647. Kamienne ogrodzenie nawiązuje do okresu średniowiecza[3].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Przy kościele stoją następujące pomniki:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. MWKZ, rejestr zabytków
  2. Zabytek.pl, KOŚCIÓŁ PAR. P.W. ŚW. MAŁGORZATY, ROKICIE. [dostęp 2018-02-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-19)].
  3. a b c d tablica informacyjna in situ
  4. a b Ciekawe Miejsca, Romański Płock oraz Rokicie