Wielka Sobota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielka Sobota
Dzień 1 dzień przed Wielkanocą
w 2014 19 kwietnia (zachód)
19 kwietnia (wschód)
w 2015 4 kwietnia (zachód)
11 kwietnia (wschód)
w 2016 26 marca (zachód)
30 kwietnia (wschód)
Typ święta chrześcijańskie
Religie katolicyzm, prawosławie, protestantyzm
Zwyczaje święcenie pokarmów
Znaczenie Czas kiedy ciało Chrystusa przebywa w Grobie Pańskim

Wielka Sobota – przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Obchodzone przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej.

Wielka Sobota w Kościele rzymskokatolickim[edytuj | edytuj kod]

Święcenie pokarmów, XXI wiek
Święcenie pokarmów, XIX wiek

W Kościele rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy[1].

Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny (patrz: święconka).

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku (przejęto z tradycji żydowskiej, w której po zmroku rozpoczyna się nowy dzień). Po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale są to już obchody Niedzieli Wielkanocnej.

Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz w odróżnieniu od niego nie rozdaje się też eucharystii. Komunię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy