Kościół św. Urszuli Ledóchowskiej w Radomiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Urszuli Ledóchowskiej
w Radomiu
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Radom

Adres

ul. Szczecińska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Urszuli Ledóchowskiej w Radomiu

Wezwanie

św. Urszuli Ledóchowskiej

Wspomnienie liturgiczne

29 maja

Położenie na mapie Radomia
Mapa konturowa Radomia, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Urszuli Ledóchowskiejw Radomiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Urszuli Ledóchowskiejw Radomiu”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Urszuli Ledóchowskiejw Radomiu”
Ziemia51°23′31,8″N 21°10′52,1″E/51,392167 21,181139

Kościół świętej Urszuli Ledóchowskiej w Radomiurzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Radom-Centrum diecezji radomskiej).

Jest to świątynia zaprojektowana przez architekta Zbigniewa Koczonia (nawa główna), Pawła Wiśniewskiego i Władysława Gierady (nawy boczne i wieża). Wzniesiona została w latach 1984–1993 dzięki staraniom ks. Wiesława Ozdoby i ks. Grzegorza Senderskiego. Nawę główną poświęcił w marcu 1989 roku biskup Edward Materski. Kamień węgielny wmurował i poświęcił fundamenty naw bocznych 27 października 1991 roku biskup Marian Zimałek. Boczne nawy, wieżę i dzwony poświęcił 10 października 1993 roku biskup Edward Materski. Ten sam biskup dedykował kościół 1 października 2000 roku. Świątynia jest trójnawowa, murowana, wybudowana z cegły czerwonej, otynkowana, ściany boczne są łamane. Wystrój wnętrza był urządzany od 1994 roku. Powstał według pomysłu teologiczno-liturgicznego ks. Grzegorza Senderskiego i według projektu Stanisława i Bożeny Gieradów. W lipcu 2014 roku wnętrze kościoła zostało zniszczone przez pożar. Świątynia została w tym samym roku gruntownie odremontowana, dzięki staraniom ks. Romana Majchrzyka oraz parafian[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Radom – Parafia pw. św. Urszuli Ledóchowskiej. Diecezja radomska. [dostęp 2021-09-12].