Kościół Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie (ul. Komandosów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od południa
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Komandosów 18

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie

Wezwanie

Matki Boskiej Fatimskiej

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Fatimskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Fatimskiej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Fatimskiej”
Ziemia50°02′27″N 19°55′52″E/50,040833 19,931111
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej na osiedlu Podwawelskim

Kościół Matki Boskiej Fatimskiej – parafialny kościół rzymskokatolicki znajduje się na Osiedlu Podwawelskim, przy ul. Komandosów 18, w administracyjnej dzielnicy VIII w Krakowie. Od 2020 proboszczem parafii jest ks. Jarosław Nowak[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Architektura[edytuj | edytuj kod]

W południowo-zachodniej części kościoła wznosi się 35-metrowy krzyż. Obok krzyża znajduje się dzwonnica z trzema dzwonami. Do kościoła prowadzą trzy wejścia – dwa od ulicy Komandosów i jedno od ulicy Słomianej. Przy południowym wejściu od ulicy Komandosów osadzony jest znak milenijny. Cały kościół osłonięty jest dachem o czterech płaszczyznach spadku. Kościół dzieli się na górny i dolny.

Kościół górny składa się z wielkiej Sali oraz zakrystii. W sali znajduje się ołtarz którego mensa wykonana jest z białego marmuru i układa się w kształt liścia dębu – znaku parafii. W centralnej części nastawy znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej. Pod figurą, w centralnej części ołtarza, mieści się tabernakulum. Na lewo od tabernakulum znajduje się paschał, a na prawo ambona. Po lewej stronie ołtarza stoi krzyż procesyjny wzorowany na pastorale Jana Pawła II. Na południowo-wschodniej ścianie wiszą obrazy stacji drogi krzyżowej. W północno-zachodniej części Sali znajduje się niewielka kaplica pw. Pana Jezusa Miłosiernego. Na prawo od kaplicy wiszą obrazy świętych: Wojciecha, Stanisława, Kazimierza, Maksymiliana, Brata Alberta Chmielowskiego, Jadwigi, Faustyny.

Kościół dolny składa się z dużej sali i dolnej kaplicy. Znajduje się tam niewielki ołtarz, drewniany krzyż na ścianie prezbiterium, obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Nieustającej Pomocy, tabernakulum, chrzcielnica.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmiany personalne w Archidiecezji Krakowskiej. Archidiecezja krakowska, 2020-06-25. [dostęp 2020-07-01]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]