Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Grotowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Grotowie
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Grotów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie gminy Drezdenko
Mapa konturowa gminy Drezdenko, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Grotowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Grotowie”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Grotowie”
Położenie na mapie powiatu strzelecko-drezdeneckiego
Mapa konturowa powiatu strzelecko-drezdeneckiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Grotowie”
Ziemia52°45′30,8″N 15°51′44,5″E/52,758556 15,862361

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Grotowieceglany kościół zlokalizowany we wsi Grotów, w gminie Drezdenko, w województwie lubuskim. Należy do parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z Rąpina. Usytuowany pośród zwartych kompleksów leśnych.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Neogotycki obiekt powstał w 1887 i zastąpił wcześniejszą świątynię z 1790. Zgodę na budowę wyraził cesarz Wilhelm I, który przekazał także materiały na budowę kościoła. Z wdzięczności dla monarchy mieszkańcy w niedzielę, 21 marca 1897 posadzili pamiątkowy dąb, uświetniając w ten sposób setną rocznicę urodzin cesarza i dziesiątą budowy kościoła. Drzewo stoi do dziś za prezbiterium[1]. 3 i 26 lipca 1917 wojsko niemieckie zdewastowało częściowo świątynię, zdejmując z dzwonnicy trzy dzwony brązowe wykonane w 1893 oraz demontując 29 cynowych piszczałek organów. Wszystko to zarekwirowano na cele wojenne. 28 sierpnia 1917 miejscowy cieśla nazwiskiem Kernke zawiesił nowy, mały dzwon.

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

17 marca 1946 kościół poświęcony jako katolicki[2]. 14 lutego 1964 kardynał Stefan Wyszyński ustanowił odpust na 3 maja i nadał obecne wezwanie. 6 września 1987 biskup Paweł Socha poświęcił odnowiony kościół. Inicjatorem remontu był ks. Henryk Walczak. Ustawiono wtedy przed obiektem dwie figury: Niepokalanego Serca Maryi oraz apostołów Piotra i Pawła[3]. Obok kościoła, po przeciwległej stronie drogi leśnej stoi stalowa dzwonnica.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. napis na tablicy in situ
  2. Parafia Trzebicz. [dostęp 2015-07-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-08)].
  3. Ziemia Lubuska