Kościół Matki Bożej Pocieszenia i św. Mikołaja w Starych Oborzyskach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Pocieszenia i świętego Mikołaja
37 z 16.01.1953[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Stare Oborzyska

Adres

ul. Długa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Matki Bożej Pocieszenia i św. Mikołaja w Starych Oborzyskach

Wezwanie

Matki Bożej Pocieszenia i św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

pierwsza niedziela września i 6 grudnia

Położenie na mapie gminy wiejskiej Kościan
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kościan, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia i świętego Mikołaja”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia i świętego Mikołaja”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia i świętego Mikołaja”
Położenie na mapie powiatu kościańskiego
Mapa konturowa powiatu kościańskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Pocieszenia i świętego Mikołaja”
Ziemia52°06′37,8″N 16°41′55,6″E/52,110500 16,698778

Kościół Matki Bożej Pocieszenia i świętego Mikołaja w Starych Oborzyskachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat kościański archidiecezji poznańskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1580 roku w stylu późnogotyckim, orientowana, murowana z cegły, jednonawowa, posiadająca nieco węższe w stosunku do nawy prezbiterium, za którym od strony wschodniej umieszczona jest zakrystia. Naroża nawy i wieży wzmocnione są przyporami. Czworoboczna wieża – dzwonnica została dobudowana do bryły świątyni w XIX wieku. Budowla posiada trzy ołtarze w stylu późnoklasycystycznym. W ołtarzu głównym jest umieszczony obraz Matki Boskiej Śnieżnej z I połowy XVII wieku, namalowany na desce. W lewym ołtarzu znajduje się obraz św. Rodziny z XIX wieku (jest to kopia z Correggia). Z kolei w prawym zawieszony jest obraz Serca Jezusowego. Chrzcielnica w stylu rokokowym powstała pod koniec XVIII wieku. W zewnętrznej południowej ścianie świątyni, są umieszczone trzy tablice poświęcone proboszczom parafii w Starych Oborzyskach, wśród nich najbardziej znanego ks. Zygmunta Ciepluchy – autora książki „Z przeszłości Ziemi Kościańskiej” oraz epitafium rotmistrza Teodora Raszewskiego, powstańca wielkopolskiego poległego nad Notecią[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-05-25].
  2. Stare Oborzyska [online], Gmina Kościan [dostęp 2021-05-25].