Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu
A-88/2009 z dnia 27 kwietnia 2009[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Grodziec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu

Wezwanie

Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha

Wspomnienie liturgiczne

26 sierpnia i 23 kwietnia

Położenie na mapie gminy Ozimek
Mapa konturowa gminy Ozimek, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu”
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa konturowa powiatu opolskiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu”
Ziemia50°42′12,766″N 18°16′39,540″E/50,703546 18,277650

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecharzymskokatolicki kościół parafialny położony przy ulicy Częstochowskiej 138 w Grodźcu. Kościół należy do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu w dekanacie Ozimek, diecezji opolskiej. Dnia 27 kwietnia 2009, pod numerem A-88/2009 świątynia została wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego[2].

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Kościół został wybudowany w 1891 roku. Znajduje się tutaj obraz z Biłki Szlacheckiej, czczony jako obraz Matki Boskiej Sybiraków, który 1 maja 1994 roku, został koronowany przez Prymasa kardynała Józefa Glempa[3]. Organy wybudowała firma Schlag & Söhne w 1890 roku jako opus 342. Ich ostatni remont został prawdopodobnie wykonany przez firmę Kamerton[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]