Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
A-2625[1] z dnia 17.01.2000
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Olsztynek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie Olsztynka
Mapa konturowa Olsztynka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie powiatu olsztyńskiego
Mapa konturowa powiatu olsztyńskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie gminy Olsztynek
Mapa konturowa gminy Olsztynek, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Ziemia53°34′56,02″N 20°17′12,00″E/53,582228 20,286667

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – jeden z zabytków miasta Olsztynka, w województwie warmińsko-mazurskim. Należy do dekanatu Olsztynek archidiecezji warmińskiej.

Świątynia została zbudowana w latach 1883-1888 przez księdza Pawła Jedzinka, skierowanego do Olsztynka przez biskupa warmińskiego. Budowa została sfinansowana głównie przez warmińskich katolików. W dniu 26 września 1888 roku odbyła się konsekracja świątyni, która otrzymała wezwania: Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Brunona. Uroczystości tej przewodniczył biskup warmiński, Andrzej Thiel. W 1895 roku została reaktywowana parafia rzymskokatolicka. Świątynia jest budowlą, wzniesioną na planie krzyża, murowaną z cegły, pokrytą dachówką ceramiczną. kościół został wzniesiony w stylu neogotyckim, halowy, posiada trzy nawy oraz wielobocznie zamknięte sklepione prezbiterium. Od strony wejścia głównego do świątyni mieści się wysoka wieża, zwieńczona spiczastym dachem, nakrytym blacha miedzianą. Do wyposażenia kościoła należą m.in.: ambona, chrzcielnica, stacje Drogi Krzyżowej, ołtarze i posąg św. Brunona[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-08-10].
  2. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Portal Informacyjny Olsztynka. [dostęp 2015-08-09]. (pol.).